Czasami zdarza się, że podczas zakładania soczewki kontaktowej możemy odczuwać niewielki dyskomfort. Nie ma się o co martwić – jest to rzecz zupełnie naturalna i mija po kilku chwilach, gdy szkło kontaktowe ułoży się w naszym oku. Jednakże, co jeśli uczucie dyskomfortu nie ustępuje? Jakie mogą być jego przyczyny oraz jak możemy temu zaradzić?

Uczucie dyskomfortu

Dyskomfort spowodowany noszeniem szkieł kontaktowych może być odczuwany na wiele sposobów. Podrażnienie, swędzenie, przekrwienie, czy kłucie oraz nadmierne łzawienie oczu to jedne z najczęściej występujących dolegliwości. Może pojawić się również wrażenie obecności ciała obcego w oku lub uczcie zadrapania. Niestety, zdarza się także, że podczas noszenia soczewek może dojść do pogorszenia ostrości widzenia, nadwrażliwości na światło oraz suchości oczu. Co może być powodem braku komfortowego użytkowania szkieł kontaktowych?

Zanieczyszczenia

Bywa, że podczas nakładania soczewki wraz z nią, do naszego oka dostaną się drobne zanieczyszczenia lub pyłki. Często, aby pozbyć się uczucia dyskomfortu, wystarczy wypłukać soczewkę w płynie, po czym zaaplikować ją ponownie.

Uszkodzenie soczewki

Jeśli pomimo oczyszczenia soczewki z zanieczyszczeń, wciąż mamy nieprzyjemne uczucie dyskomfortu, może to świadczyć o uszkodzeniu powierzchni szkła kontaktowego. W takim przypadku soczewkę należy wyrzucić i wymienić na nową.

Nieprzestrzeganie terminu wymiany szkieł kontaktowych i zasad higieny

Zdarza się, że uczucie dyskomfortu podczas użytkowania szkieł kontaktowych spowodowane jest nieprzestrzeganiem zasad higieny oraz terminu wymiany soczewek. Pamiętaj, aby nie nosić soczewek dłużej niż jest to zalecone, dokładnie umyć i osuszyć dłonie przed ich aplikacją oraz odpowiednio czyścić i dezynfekować szkła kontaktowe. Użytkując soczewki, zwróć szczególną uwagę na ich datę ważności. Jeśli termin ich przydatności minął – wyrzuć je i załóż nowe. Tak samo należy postąpić w przypadku płynów pielęgnacyjnych i czyszczących.

Alergia

Oczy alergika często są przekrwione i podrażnione. Jeśli cierpisz na alergię, wybierz soczewki jednodniowe. Na soczewkach miesięcznych mogą gromadzić się alergeny i zanieczyszczenia, a samo przepłukanie ich płynem może okazać się niewystarczające. Zakładając na nasze oko nową, czystą soczewkę, każdego dnia, minimalizujemy ryzyko podrażnień. Jednakże, w przypadku dużego nasilenia alergii, może okazać się konieczne chwilowe zrezygnowanie z noszenia szkieł. Więcej o objawach alergii przeczytasz we wpisie Alergia a Twoje oczy.

Źle dobrane soczewki

Jeśli po założeniu szkieł kontaktowych odczuwasz ból, podrażnienie oraz masz wrażenie ciała obcego w oku, czy zaburzenia ostrości widzenia, może to świadczyć o źle dobranych soczewkach. Pamiętaj, aby mimo znajomości swojej wady wzroku, nigdy nie wybierać szkieł kontaktowych na własną rękę. Każde soczewki muszą być dopasowane przez specjalistę.

Jak  radzić sobie z dyskomfortem?

Zaraz po aplikacji soczewki, dyskomfort jest rzeczą naturalną i mija po upływie kilku chwil. Jednakże, jeśli po czasie, nieprzyjemne uczucie nie przestaje Ci doskwierać, natychmiast ściągnij soczewki i dokładnie je obejrzyj. Sprawdź, czy nie ma na nich zanieczyszczeń, bądź nie są one uszkodzone. Jeżeli Twoje oczy są nadmiernie suche, wspomóż się sztucznymi łzami. Czasem krople do oczu wystarczą, aby przywrócić komfort użytkowania soczewek. Jeżeli wyeliminowałeś już wszystkie możliwe przyczyny odczuwania dyskomfortu, a nieprzyjemne uczucie nie mija – udaj się do specjalisty. Wizyta u okulisty bywa konieczna, aby znaleźć przyczynę i wyeliminować wszelkie dolegliwości, związane z użytkowaniem szkieł kontaktowych.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • Figura P., Tokarzewski T. Soczewki kontaktowe w praktyce. Ophtha therapy.