Rzeczą, która najczęściej decyduje o wyborze szkieł kontaktowych jest komfort ich użytkowania. Często zdarza się, że musimy pozostać aktywni w nocy, bądź też podczas wyjazdu, nie mamy możliwości i warunków, aby zadbać o odpowiednią pielęgnację soczewek. Dlatego też, gdy codzienna higiena szkieł jest dla Ciebie uciążliwa, możesz rozważyć zakup tych, które można nosić w trybie całodobowym.

Czym są soczewki do ciągłego noszenia?

Całodobowe szkła kontaktowe będą świetnym i komfortowym rozwiązaniem dla osób, które męczy codzienna pielęgnacja soczewek, bądź tych, niemających możliwości zadbania o ich prawidłową higienę. W przeciwieństwie do klasycznych szkieł kontaktowych, w soczewkach o całodobowym trybie noszenia możemy bez problemu spać i praktycznie w ogóle nie musimy ich zdejmować. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, konieczna będzie wizyta u okulisty, celem sprawdzenia, czy nasze oczy nie są zbyt wrażliwe. Po około 7 dniach kontrolę należy powtórzyć, aby upewnić się, że nasza rogówka dobrze się zachowuje po kontakcie z soczewkami całodobowymi. Co istotne, w przypadku soczewek, których nie ściąga się nawet przez 30 dni, rogówka może być bardziej podatna na uszkodzenia. Dlatego też, w trakcie ciągłego noszenia szkieł, kontrole u specjalisty muszą odbywać się dużo częściej.

Czy warto zdecydować się na soczewki całodobowe?

Oprócz tego, że w soczewkach całodobowych możemy spać, nasze oczy się mniej męczą, praca przed komputerem jest mniej uciążliwa i możemy praktycznie zapomnieć o pielęgnacji szkieł, ta metoda korekcji wzroku ma też kilka wad. Perspektywa braku konieczności zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych wydaje się być jednym z najczęstszych powodów, dla których decydujemy się na soczewki całodobowe. Jednakże, warto pamiętać, że od czasu do czasu należy je zdjąć i uwolnić od zanieczyszczeń. Wszelkie zabrudzenia zbierające się na ich powierzchni mogą skutkować infekcjami oczu. Ponadto, każdą soczewkę, nawet tę całodobową należy chronić przed kontaktem z wodą. Dlatego też, podczas codziennej higieny osobistej, należy być szczególnie ostrożnym. Tak samo jest w przypadku nakładania makijażu, którego nie powinno się wykonywać mając założone szkła kontaktowe, ze względu na ryzyko ich uszkodzenia. Co więcej, w przypadku soczewek całodobowych należy bezwzględnie zaopatrzyć się w krople do oczu. Wydłużony czas noszenia sprawia, że mogą one wysychać, co znacznie obniża komfort ich użytkowania. Jednakże, jeśli już zdecydowaliśmy się na całodobowe szkła kontaktowe nie oznacza to, że musimy nosić je w trybie ciągłym. Są one bowiem wykonanie z materiałów najlepszej jakości, dużo lepiej gazo-przepuszczalnych niż soczewki klasyczne i dostarczającym rogówce kilkakrotnie więcej tlenu niż ich wersja tradycyjna. Dzięki temu, możemy je stosować tak samo, jak zwykłe szkła kontaktowe, jednocześnie mogąc sobie pozwolić na znacznie dłuższy i dużo bardziej komfortowy czas użytkowania.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • AllAboutVision.com
  • Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.