W aptekach dostępnych jest wiele leków bez recepty i preparatów w formie kropli do oczu. Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem tego typu specyfików?

Skład

To pierwsza informacja, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem. Znajduje się on zarówno na opakowaniu, jak i ulotce. Informacja ta dotyczy zawartych w produkcie substancji aktywnej i ewentualnych konserwantów.
Substancja aktywna może wywołać reakcję alergiczną. W przypadku jej wystąpienia należy przestać stosować krople, zapisać ich nazwę oraz substancję, która prawdopodobnie była przyczyną reakcji alergicznej. Ponowne podanie tego produktu będzie wiązało się z silniejszą i poważniejszą reakcją alergiczną.

Konserwanty wykazują działanie drażniące. Powinny ich unikać szczególnie osoby z poważnymi schorzeniami oczu i alergicy. Długotrwałe lub nawet wieloletnie (w przypadku niektórych schorzeń) ich stosowanie może wiązać się z podrażnieniami, a nawet uszkodzeniami aparatu widzenia. Konserwanty stosowane w kroplach okulistycznych mają za zadanie zapewnić im jałowość. Jest to możliwe dzięki rozpuszczaniu błon komórkowych bakterii. Jednak nie działają one wybiórczo, dlatego oprócz tych bakteryjnych mogą uszkodzić również komórki oka. Ale to nie jedyne niepożądane działanie. Konserwanty przyczyniają się również do nadmiernego parowania łez, co wiąże się wystąpieniem lub nasileniem objawów zespołu suchego oka. Równocześnie spowalniają procesy gojenia, a także mogą wywołać lub spotęgować reakcję alergiczną. Na konserwanty powinny uważać osoby noszące szkła kontaktowe. Stosowanie kropel, które mają je w składzie, może sprzyjać odbarwieniu i uszkodzeniu soczewek. Równocześnie jeśli płyn zgromadzi się pod soczewką, działanie drażniące będzie nasilone.

Opakowanie

Wygląd i forma opakowania pomogą stwierdzić, czy krople są z dodatkiem konserwantów. Zwykła buteleczka daje pewność, że je zastosowano. Natomiast krople zapakowane w jednorazowe małe fiolki (minimsy) lub w opakowania ze specjalnymi systemami gwarantującymi jałowość (system ABAK® lub pompka) są wyprodukowane bez dodatku konserwantów.
Dodatkową zaletą systemu ABAK® jest jego ekonomiczność. Umożliwia on bowiem zużycie preparatu w całości bez żadnych strat. Specjalny dozownik wyposażony w filtry umożliwia uwalnianie pojedynczych kropli oraz zapobiega ich wylewaniu i rozpryskiwaniu.

Termin ważności

Informuje, jak długo dany preparat może być przechowywany przed otwarciem. Po upływie tego czasu stosowanie kropli może być nie tylko nieskuteczne, ale również wywołać działania niepożądane w wyniku zmiany jego właściwości lub nadkażenia bakteriami chorobotwórczymi.
Wszystkie krople mają określoną trwałość od momentu otwarcia, która gwarantuje ich prawidłowe działanie i sterylność. Czas ten zależy głównie od opakowania. Jednorazowe minimsy należy wyrzucić zaraz po zakropieniu, nawet jeśli nie zużyto preparatu w całości. Trwałość kropli w butelkach wielorazowych to najczęściej czas od 4 tygodni do 3 miesięcy.

Sposób przechowywania

Niewłaściwe przechowywanie może zmienić właściwości danych kropli. Należy więc bezwzględnie przestrzegać i pilnować warunków ich przechowywania określonych na opakowaniu lub ulotce.

Możliwe interakcje z innymi lekami

Jest to informacja kluczowa podczas równoczesnego stosowania kilku leków lub preparatów. Substancje aktywne mogą wzajemnie osłabiać, znosić lub potęgować swoje działanie. W każdym przypadku leczenie kilkoma takimi specyfikami będzie nieskuteczne. Dodatkowo mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne.

Podczas lub po zakupie każdego leku czy preparatu należy dokładnie przeczytać dołączoną do niego ulotkę. Zagwarantuje to skuteczne działanie i uchroni przed ewentualnymi skutkami ubocznymi wynikającymi z niewłaściwego stosowania, przechowywania lub łączenia produktu z innymi substancjami aktywnymi. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z okulistą.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: