Jesteś użytkownikiem soczewek bądź nosisz się z zamiarem ich kupna? Twoje oczy są wrażliwe, suche, alergiczne i łatwo ulegają podrażnieniom? Nie wiesz, jakie szkła kontaktowe wybrać, aby zapewnić sobie zarówno odpowiednią jakość widzenia, jak i komfort użytkowania? Jeśli tak jest, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wybierzesz idealne szkła dla Twoich wymagających oczu.

Dlaczego moje oczy są wrażliwe?

Posiadacze wrażliwych oczu często zastanawiają się, dlaczego ulegają one podrażnieniom. Przyczyn może być wiele. Oprócz pracy przed komputerem, przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu i alergii podrażnienia oczu mogą być spowodowane również przez takie schorzenia jak: zespół suchego oka, zapalenie spojówek, nadwrażliwość na światło czy nawet zwykłe niewyspanie i przemęczenie. Niestety, często noszenie soczewek powoduje, że dolegliwości te się nasilają, a oczy stają się dodatkowo uwrażliwione. Kiedy sztuczne łzy i wszelkiego rodzaju krople do oczu nie pomagają, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na okulary. Jeśli tylko dobierzemy odpowiednie soczewki, będziemy mogli się stale cieszyć swobodą ich użytkowania.

Soczewki silikonowo-hydrożelowe

Soczewki silikonowo-hydrożelowe powstały z myślą o posiadaczach oczu wrażliwych. Dzięki bardzo wysokiej przepuszczalności gazowej zapewniają odpowiednie dotlenienie oraz nawilżenie oka. Silikon, z którego są wykonane, sprawia, że możemy je nosić dłużej niż tradycyjne szkła kontaktowe, nie tracąc przy tym komfortu ich użytkowania. Ponadto jest on materiałem w zupełności neutralnym dla naszego oka, dzięki czemu ryzyko alergii czy podrażnień zostaje praktycznie całkowicie wyeliminowane. O soczewkach tego typu pisaliśmy już wcześniej w „Soczewki silikonowo – hydrożelowe – komfort i bezpieczeństwo„.

Soczewki jednodniowe

Jednodniowe szkła kontaktowe są przeznaczone do użytku jednorazowego, a po ich zdjęciu należy wyrzucić je do kosza. Dzięki codziennemu zakładaniu nowej czystej soczewki możemy znacznie zredukować ryzyko wystąpienia podrażnień oczu. Co więcej, użytkując jedniodniowe szkła kontaktowe, nie musimy martwić się o ich dodatkową pielęgnację. Sprawdzą się one szczególnie u alergików i osób, które dopiero zaczynają przygodę z soczewkami. Na powierzchni szkła kontaktowego często zbierają się zanieczyszczenia i alergeny trudne do usunięcia za pomocą płynu czyszczącego. Dlatego też noszenie soczewek jednodniowych, w przypadku występowania alergii i częstych podrażnień oczu (spowodowanych m.in.: pracą w zakurzonym, zadymionym bądź zapylonym pomieszczeniu), będzie najbardziej higienicznym rozwiązaniem.

Pielęgnacja oczu wrażliwych

Jeśli chcemy, aby nasze oko było dodatkowo nawilżone, możemy zakupić zarówno soczewki silikonowo-hydrożelowe, jak i jednodniowe z dodatkowym składnikiem nawilżającym. Oprócz doboru odpowiednich soczewek nie można zapomnieć też o właściwej ich pielęgnacji. Jeśli jesteśmy posiadaczami oczu wrażliwych, powinniśmy stosować zarówno płyny pielęgnacyjne, jak i czyszczące szkła, przeznaczone dla wymagających oczu. Warto pamiętać także o stosowaniu nawilżających kropli przeznaczonych dla osób noszących soczewki oraz przede wszystkim o wyeliminowaniu czynników wpływających na uwrażliwienie naszych oczu. Ograniczenie pracy przed komputerem, pozbycie się ze swojego otoczenia wszelkich alergenów oraz porządny sen mogą zdziałać cuda.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: