Gdy oczy są podrażnione, zaczerwienione, suche lub piekące, z pomocą przychodzą nam krople. Wybór spośród wielu ich rodzajów jest bardzo szeroki, dlatego też, zanim zdecydujemy, które wybrać, warto poznać ich właściwości tak, aby dopasować krople do swoich potrzeb.
Ratunek dla suchych oczu
Pierwsze krople warte uwagi to te zawierające kwas hialuronowy. Jest on substancją, którą naturalnie produkuje nasz organizm. Kwas hialuronowy działa jak smar, skutecznie nawilża i koi podrażnione oczy. Jeden jego gram może związać nawet 6 litrów wody. Sprawdzi się szczególnie u osób cierpiących na zespół suchego oka oraz noszących szkła kontaktowe. Krople do oczu z hialuronianem sodu, np. Avizor Moisture Drops, są całkowicie bezpieczne, nie powodują podrażnień i reakcji alergicznych. Ponadto, krople zawierające kwas hialuronowy długo utrzymują się na gałce ocznej oraz nie rozszerzają naczyń krwionośnych, dlatego można je stosować również zimą. Hialuronian sodu jest także często składnikiem, tzw. sztucznych łez, które tworzą na powierzchni rogówki i spojówki ochronna warstwę o właściwościach podobnych do naturalnego filmu łzowego. Na rynku dostępne są także preparaty zawierające prowitaminę B5, która wspomaga samoregeneracyjne właściwości rogówki i chroni oko przed uczuciem suchości, a przede wszystkim jest substancją naturalnie występującą w organizmie.
Świetlik dla wrażliwych
Przy wrażliwych, skłonnych do podrażnień oczach warto sięgnąć po krople ze świetlikiem. Łagodzą one podrażnienia i zaczerwienienia, spowodowane często działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, kurz, dym, słona woda czy słońce. Świetlik to substancja, która przynosi ukojenie wrażliwym oczom, redukuje zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, działa przeciwzapalnie i dezynfekująco. Ponadto, preparaty ze świetlikiem skutecznie nawilżają oczy i łagodzą ich stany zapalne. Oprócz świetlika, w składzie kropli przeznaczonych dla wrażliwych oczu, może się pojawić także rumianek lub czarna borówka.
Walcząc z przekrwionymi oczami
Gdy Twoje oczy są zaczerwienione, warto zwrócić uwagę na krople obkurczające naczynia krwionośne, zawierające chlorowodorek tetryzoliny. Zmniejszają one przekrwienie i obrzęk spojówek, łagodzą stany zapalne. Szczególnie wskazane są w przypadkach, gdy oczy są podrażnione, pieką i bolą, a na białkach pojawiają się czerwone żyłki. Ponadto, dobrze sprawdzą się również w przypadku zmęczenia oczu długotrwałym patrzeniem w monitor komputera, pracą, czy prowadzeniem pojazdu. Co więcej, dla wielu okażą się pomocne podczas alergii. Należy jednak pamiętać, że krople obkurczające naczynia krwionośne powinny być stosowane wyłącznie doraźnie, a długotrwałe ich używanie może znacznie nasilić objawy.
Sól fizjologiczna – podstawa w domowej apteczce
Z solą fizjologiczną spotkał się chyba każdy. Sól fizjologiczna jest roztworem chlorku w wodzie i często służy do przepłukiwania powierzchni oka. Stosowana jest zarówno w przypadku higieny oczu, jak również nosa, uszu czy przemywania ran. Ze względu na to, że posiada stężenie identyczne ze stężeniem płynów ustrojowych i ma neutralny wpływ na organizm, zalecana jest do codziennej pielęgnacji oczu noworodków i dzieci. Można stosować ją do nawilżania oczu, a także w celu wypłukania z nich ciała obcego czy oczyszczeniu ich z kurzu lub po kąpieli w basenie.
Pamiętaj!
- Przed zastosowaniem kropli zawsze czytaj ulotkę,
- Zanim zakroplisz oczy dokładnie umyj ręce,
- Końcówki dozownika nie należy dotykać ani palcami, ani powierzchnią oka,
- Pilnuj daty ważności preparatu i terminu przydatności od momentu jego otwarcia.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.
Bibliografia:
- AllAboutVision.com
- Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
W pracy siedzę po kilka a nawet czasem kilkanaście godzin przed komputerem, gdyby nie krople do oczu byłoby cięzko 🙂
nie myslalam ze sol fizjologiczna moze nadawc sie do oczu
to prawda, ja mam czasem bardzo przesuszone od klimatyzacji i jak nie wpuszczę niebieskiego starazolinu to potrafią nawet piec. Zresztą to samo tyczy się soczewek. Czasem, jak za długo w nich chodzę oczy też są bardzo zmęczone.
natrafilam ostatnio na krople starazolin i sa genialne! latwe w uzyciu, dostepne i skutecznie likwiduja podraznienia 😉