Wada wzroku w żadnym razie nie oznacza konieczności rezygnacji z aktywnego stylu życia. Dla osób kochających ruch znakomitym rozwiązaniem będzie stosowanie soczewek kontaktowych.

Jeśli po wizycie u okulisty stwierdzasz z przerażeniem, że musisz rozstać się z ulubioną dyscypliną sportową, bo trudno uprawiać ją w okularach – nie poddawaj się zbyt szybko. Rzeczywiście, okulary niekiedy stanowią przeszkodę, dotyczy to zwłaszcza sportów ekstremalnych. Dobrym wyjściem może być jednak przestawienie się na soczewki kontaktowe, jednodniowe lub wielorazowego użytku.

Wygoda stosowania

Szkła kontaktowe mają wiele zalet, które na pewno docenią sportowcy. Nie tylko korygują wadę wzroku, ale też, w odróżnieniu od okularów, poprawiają widzenie peryferyjne. To ważne szczególnie przy dyscyplinach, które wymagają koncentracji i spostrzegawczości, np. grze w piłkę. Soczewki zapewniają też odpowiedni kontrast i nie zniekształcają realnych wymiarów przedmiotów, co docenią szczególnie ci, którzy muszą trafić w niewielki cel i nie mogą przekroczyć pola gry, tak jak tenisiści.

Bardzo duże znaczenie ma w przypadku szkieł wygoda użytkowania. Wbrew powtarzanym niekiedy mitom (ciekawym polecamy artykuł Dla kogo soczewki? Fakty i mity na temat szkieł kontaktowych) nie zdarza się – lub zdarza sporadycznie – żeby soczewka wypadła podczas gwałtownych ruchów. Szkieł mogą więc używać biegacze, piłkarze czy osoby uprawiające sporty kontaktowe albo sztuki walki. Takie rozwiązanie docenią też wielbiciele rowerów i rolek – soczewki, które nie przemieszczają się nawet przy dużej prędkości i gwałtownych ruchach, pomogą utrzymać koncentrację podczas jazdy. Będą też jedynym rozwiązaniem dla fanów sportów ekstremalnych, takich jak skoki na bungee. W tym przypadku używanie okularów jest zakazane ze względu na niebezpieczeństwo poważnego zranienia.

Oczy pod ochroną

Ułatwieniem dla sportowców jest możliwość noszenia jednocześnie soczewek i okularów ochronnych, np. gogli. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć wzrok podczas aktywności na świeżym powietrzu, można wybrać szkła z filtrem UV. Nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych, ale dodatkowo ograniczą szkodliwe promieniowanie, co jest ważne np. na plaży albo w górach zimą. Ci, którzy wolą relaks na basenie, ze względów higienicznych powinni stosować szkła jednorazowe (wyjmowane natychmiast po wyjściu z wody), a dodatkowo zakładać szczelne okulary pływackie.

Soczewki jednorazowe będą też lepszym wyborem podczas uprawiania sportów na piasku albo w zakurzonych pomieszczeniach (szkła wielorazowe łatwo wtedy zanieczyścić tak, że nie będą się nadawały do użytku). Sprawdzą się również podczas wyjazdów np. w góry czy na narty, kiedy trudniej niż na co dzień zachować higienę. Jak widać, nie ma obaw, że wada wzroku uniemożliwi aktywne życie. Wystarczy, że oprócz sprzętu sportowego zapakujesz do torby soczewki, niewielkie pudełeczko i płyn (więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak dbać o soczewki?) – i już możesz się cieszyć aktywnym dniem.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: