Mogą je nosić nawet ludzie bez wady wzroku, ale za to nie nadają się dla dzieci i potrafią przesunąć się za gałkę oczną. Na temat soczewek kontaktowych krąży wiele opinii. Sprawdzamy, które z nich są prawdziwe, a z którymi lepiej szybko się pożegnać.

Wiem, jaką mam wadę wzroku, więc sam(a) mogę sobie dobrać soczewki.

Mit. I to niebezpieczny! Soczewki są wyrobem medycznym i zawsze powinny być dobierane podczas konsultacji ze specjalistą. Tylko w ten sposób mamy gwarancję, że będą bezpieczne, odpowiednio dopasowane i nie wywołają dyskomfortu podczas noszenia.

Noszenie soczewek wywołuje infekcje oczu.

Mit. Soczewki same z siebie nie są przyczyną zakażeń. Komplikacje mogą wywołać jedynie chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na ich powierzchni. Dlatego tak ważna jest higiena podczas zdejmowania i zakładania soczewek oraz ich regularna dezynfekcja.

Istnieją medyczne przeciwskazania do noszenia soczewek kontaktowych.

Fakt. Oczywiście, że istnieją, tak jak w przypadku każdego leku czy środka medycznego. Przeciwwskazaniami są wszelkie choroby związane z zaburzeniami odporności, a także cukrzyca. U chorych noszenie soczewek może doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zasadniczo soczewki nie są też przeznaczone dla osób cierpiących na zespół suchego oka oraz zaburzenia hormonalne prowadzące do suchości oczu (np. niedoczynność tarczycy). Nie jest to jednak przeciwskazanie bezwzględne, może się zdarzyć, że okulista (po konsultacji z endokrynologiem) zgodzi się na taki sposób korygowania wady wzroku.

Alergicy nie powinni nosić soczewek kontaktowych.

Fakt/Mit. Alergie sezonowe (np. na pyłki) nie są stałym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Bezwzględnie jednak należy z nich zrezygnować, jeżeli mamy uczulenie na materiał, z którego są wykonane, albo na któryś ze składników płynu do czyszczenia i przechowywania soczewek. Warto przy okazji wspomnieć, że z noszenia szkieł powinny też zrezygnować osoby przebywające w pomieszczeniach zapylonych albo o wyjątkowo niskiej wilgotności powietrza.

Soczewki nie nadają się dla dzieci.

Mit. Soczewki mogą nosić nawet bardzo małe dzieci (stosuje się je np. u maluchów cierpiących na zaćmę), z reguły jednak przepisuje się je tym, które skończyły 8. rok życia. Osoby w tym wieku potrafią już zachować odpowiednią higienę (oczywiście ważne jest tu wsparcie rodziców). Soczewki są nieocenione dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków: pozwalają na bezpieczną zabawę i uprawianie sportu, umożliwiają aktywności takie jak taniec oraz – co równie ważne – sprawiają, że młody człowiek czuje się bardziej atrakcyjny niż w okularach.

Jeśli będę uprawiać sport, soczewka może mi wypaść z oka.

Mit. Budowa oka sprawia, że prawdopodobieństwo wypadnięcia soczewki jest znikome. Dotyczy to szczególnie soczewek miękkich, które – jeżeli są prawidłowo dobrane przez specjalistę – trzymają się oka nawet podczas gwałtownych ruchów.

Soczewka może się przemieścić za gałkę oczną.

Mit. I to mit do kwadratu! Na przesunięcie soczewki nie pozwala budowa oka, które w przedniej części ma rodzaj bariery ochronnej zawijającej się pod dolną i górną powieką. Soczewka powinna znajdować się wyłącznie z przodu gałki ocznej, a jeżeli się przemieści – to najwyżej pod powiekę.

Noszę soczewki, więc nie mogę się malować.

Mit. Soczewki nie wykluczają dbania o atrakcyjność, przeciwnie – nierzadko pozwalają poczuć się lepiej niż w okularach. Makijaż też jest dozwolony, oczywiście z zachowaniem kilku reguł. Ważna jest kolejność: założenie soczewek, wykonanie makijażu, zdjęcie soczewek, zmycie makijażu. Należy też troszczyć się o to, aby drobinki kosmetyku nie przedostały się do oczu, używać tuszów i kredek wodoodpornych, beztłuszczowych i bezwonnych. Rzęsy malujemy nie od nasady, ale od połowy włoska. I wymieniamy: tusz co miesiąc, kredkę co trzy miesiące, a cienie – co pół roku.

Soczewki mogą nosić nawet ludzie o doskonałym wzroku.

Fakt. To dla nich przeznaczone są kolorowe soczewki „zerówki”. Może je nosić każdy, kto ma ochotę na jakiś czas zmienić kolor oczu, poprawić wygląd lub nastrój. Oczywiście również takie soczewki powinny być dobrane przez specjalistę, a podczas ich używania należy przestrzegać zasad higieny, tak samo jak podczas noszenia soczewek leczniczych.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: