Smog jest niebezpieczny nie tylko dla naszego układu oddechowego, ale również dla wzroku. Wysokie stężenie związków organicznych, siarki, metali ciężkich oraz alergenów w powietrzu może wywołać choroby, zapalenie spojówek, czy zespół suchego oka. Jak chronić oczy przed zagrożeniami z powietrza? Czy soczewki w czasie smogu są bezpieczne? Dowiedz się, jak pomóc Twoim oczom w walce ze smogiem.
Czy przez smog można stracić wzrok?
Zanieczyszczone powietrze może powodować zaburzenie w odpowiednim nawilżeniu oka przez łzy. Film łzowy składa się z trzech warstw: wodnej, lipidowej i mucynowej, a każda z nich pełni odrębną funkcję. Kiedy przestanie prawidłowo działać którakolwiek z nich, może dojść do wystąpienia suchości oczu. Przyczyną będzie nadmierne parowanie, wysychanie lub problemy z produkowaniem łez. Następstwem czego jest zespół suchego oka – stan zapalny zewnętrznych warstw oczu. W skrajnych sytuacjach nieleczonego zespołu suchego oka, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Nawracające infekcje, światłowstręt, nadmierne wysuszenie rogówki i powikłania, które zagrażają całkowitą utratą wzroku.
Jak chronić oczy przed smogiem?
Podczas wysokiego stężenia niebezpiecznych pyłów w powietrzu najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. W tym czasie powinniśmy ubierać maseczki, by chronić drogi oddechowe. Jednak w żaden sposób nie przysłonimy nimi oczu. Jak zatem ochronić wzrok? Dobrym pomysłem będzie używanie okularów przeciwsłonecznych. Zabezpieczą oczy nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także przed nadmierną ilością pyłów. Warto mieć również krople do oczu, by oczyścić i nawilżyć powierzchnię oka. Ponadto bardzo ważne jest nawadnianie całego organizmu, dlatego trzeba pić dużo wody i dbać o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu.
Soczewki a smog
Nie ma przeciwwskazań odnośnie noszenia soczewek kontaktowych w czasie smogu. Będą wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza kiedy chcemy ochronić oczy okularami przeciwsłonecznymi, a potrzebujemy stałej korekcji wzroku. Należy szczególnie dbać o higienę soczewek, jeśli czujemy pieczenie, bądź oczy są zaczerwienione, trzeba ściągnąć soczewki i przemyć je specjalnym płynem. Zawsze miej przy sobie okulary zapasowe i płyn do soczewek. Aby oczyścić soczewki z kurzu i pyłów – włóż je do pojemnika i zalej płynem. Pamiętaj jednak, że trzeba zostawić je w higienicznej kąpieli co najmniej 4 godziny. Warto zainwestować także w soczewki jednodniowe. Są bardzo higieniczne i bezpieczne dla naszych oczu. Zapewniają odpowiednie nawilżenie i po jednym dniu użytkowania zostają wyrzucone, w związku z czym zawsze zakładamy sterylne, nowe soczewki.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.
smog strasznie dziala na moje oczy zimą to jest masakra jakaś, bez kropli Starazolin nie wychodzę z domu!
Warto pamiętać również o nawadnianiu całego organizmu. Okulary przeciwsłoneczne również ograniczą bezpośredni kontakt oczu z pyłami zawieszonymi w powietrzu.
mieszkam na wsi i wydawać by się mogło ze powietrze tutaj będzie czyste, niestety sąsiedzi palą czym popadnie i wokół to aż czasami siwo, oczy mnie pieka, bylam nawet w święta w aptece bo już miałem obawy że to jakieś zapalenie spojówek, kupiłem krople hialeye free i jakoś dało radę przetrwać, oczy już nie bola ale ze spacerów zrezgynowałem, wszędzie szaro od dymu