Jesień i zima to szczególnie uciążliwa pora dla okularników. Każdy z nich wie, co oznaczają zaparowane szkła.  Zamglone okulary znacznie ograniczają widoczność, a nieraz całkowicie uniemożliwiają funkcjonowanie. Dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu mgły na Twoich szkłach, abyś mógł swobodnie podziwiać przejrzysty, zimowy krajobraz.

Dlaczego okulary są zaparowane?

Przyczyną zaparowania okularów jest para wodna, która osiada na szkle w skutek różnicy temperatur np. kiedy wchodzimy z zimnego powietrza do nagrzanego pomieszczenia. Pojawia się także kiedy nachylimy się w okularach nad kubkiem gorącej herbaty bądź gotującego się makaronu. Część pary wodnej zawartej w powietrzu ulega skropleniu i osiada na powierzchni soczewek. Szczególnie okres jesienno-zimowy utrudnia codzienność noszącym okulary. Kiedy wchodzimy z zimnej ulicy do temperatury panującej w sklepie, czy baru – okulary reagują natychmiast. Szczególnie niebezpieczne jest zaparowanie soczewek podczas biegania, czy kiedy niesiemy gorącą kawę. Łatwo wtedy o zderzenie, czy upadek.

Jak walczyć z parą wodną?

Warto przestrzegać kilku zasad, by zapobiec powstawaniu mgły na soczewkach.

  1. Jeśli nosisz okulary tylko do wykonywania precyzyjnych zadań i czytania pamiętaj, by nie zakładać ich od razu po przyjściu z zewnątrz, kiedy są duże różnice temperatur. Zimna skóra przyzwyczajając się do temperatury panującej w pomieszczeniu zaczyna parować, przez co mamy zamglone okulary.Płyn do czyszczenia okularów Super Ottik 33 ml
  2. Kiedy niezbędna dla Ciebie jest stała korekcja wzroku, potrzebujesz ciągłej ochrony przeciwko ich zamgleniu. Niekiedy można usłyszeć o nakładaniu na szkła okularowe szamponu do włosów, płynu do mycia naczyń czy nawet pianki do golenia! Pamiętaj jednak, że środki te docelowo przeznaczone są do zupełnie innych celów, czasami zawierają różne drobinki, które mogą porysować szkła. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów specjalnie przygotowanych, by zapobiegać zamgleniu okularów. Taki płyn znajdziesz u optyka.
  3. Warto zwrócić uwagę na soczewki okularowe z powłoką hydrofobową. Powłoka ta pokrywa dokładnie całą powierzchnię szkła, jest nakładana już w trakcie produkcji, dlatego daje pewność, że soczewka w całości jest dobrze zabezpieczona.

Właściwości powłoki hydrofobowej

Powłoka hydrofobowa zmniejsza powstawanie mgły na okularach. Dodatkowo ułatwia czyszczenie, ponieważ woda nie tworzy plam, tylko łatwe do usunięcia krople, z kolei kurz i brud wolniej się osadzają. Powłokę tą stosuje się najczęściej przy powłoce antyrefleksyjnej, która jest szorstka i łatwa do zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, by z takimi szkłami postępować wyjątkowo ostrożnie. Przede wszystkim do czyszczenia nie wolno stosować agresywnych środków, zawierających rozpuszczalniki, ani szorstkich ściereczek. Najbezpieczniejsze będą środki zalecane przez producenta danych szkieł.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • Zając M. Optyka okularowa. Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne. Wrocław 2003.
  • Verywell Health