Okulary przeciwsłoneczne najczęściej używamy latem i głównie z tą porą roku są kojarzone. Jednak coraz częściej możemy zobaczyć ludzi na ulicy w wietrzny, jesienny dzień właśnie w takich okularach. Czy to nowa moda? W jakim celu nosimy okulary przeciwsłoneczne jesienią?

Za kierownicą

Każdy kierowca wie, jak często przydają się okulary przeciwsłoneczne podczas prowadzenia samochodu. Często nawet niewielkie promienie słońca potrafią oślepiać i dekoncentrować, na co w takiej sytuacji nie możemy sobie pozwolić. Okulary przeciwsłoneczne powinien mieć przy sobie każdy kierowca. Pamiętajmy, że soczewka nie może być zbyt ciemna. Najlepsze dla kierowców są okulary z polaryzacją. Mamy wówczas gwarancję, że żadne odblaski nie ograniczą naszej widoczności. Okulary chronią nas nie tylko przed promieniami słonecznymi padającymi bezpośrednio w oczy, ale odbijającymi się od maski samochodu, lusterek czy nawet śniegu.

Okulary przeciw… wiatrowe?

Okulary przeciwsłoneczne chronią nie tylko przed promieniowaniem UV – to również idealna ochrona oczu przed wiatrem. Powietrze o tej porze roku jest suche i chłodne, przez co nasze oczy i skóra wokół nich są narażone na szybkie wysychanie. Jesienią pogoda częściej jest pochmurna niż słoneczna, ale niebezpieczne promienie UV przebijają się przez warstwy chmur i są równie szkodliwe jak latem. Warto pamiętać o doborze odpowiednio przyciemnionych soczewek. Podczas średniego nasłonecznienia zbyt ciemne okulary mogą być utrudnieniem i ograniczyć naszą widoczność.

Okulary przeciwsłoneczne jesienią – jakie wybrać? 

O odpowiednim przyciemnieniu soczewki już wiesz. Pamiętaj również, by okulary posiadały filtr UV; niestety nie każde okulary z przyciemnianymi soczewkami wyposażone są w odpowiednie filtry. Dobrym rozwiązaniem na tę porę roku są soczewki gradalne. Filtr UV pokrywa całą soczewkę, natomiast przyciemnienie jest stopniowane: najciemniejsza jest jej górna część, natomiast dolna jest najjaśniejsza, zazwyczaj zupełnie pozbawiona przyciemnienia. Dla rowerzystów i biegaczy są specjalistyczne okulary sportowe z wymiennymi soczewkami. Dzięki czemu zapewnisz sobie odpowiednią ochronę i widoczność w każdych warunkach, nawet po zmierzchu. Podczas mgły, lub o zmroku warto stosować żółte soczewki, które dają lepszy kontrast i zwiększają naszą widoczność.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: