Lubisz, gdy latem promienie słoneczne ogrzewają Twoją twarz, a po kilku dniach spędzonych na słońcu skóra przybiera złocisty, lekko brązowy odcień? Korzystasz z solarium, by przygotować ją na słoneczny wakacyjny wyjazd?

Podczas kąpieli słonecznych nie można zapominać o oczach, szczególnie, gdy nosisz soczewki lub okulary. Piękna opalona skóra to jedno, jednak bezpieczeństwo oczu jest najważniejsze.

Słońce – przyjaciel czy wróg?

Nikt nie ma wątpliwości, że słońce korzystnie wpływa na samopoczucie, szczególnie jego pierwsze promienie nieśmiało pojawiające się po okresie jesienno-zimowym. Równocześnie gdy wystawiamy się na działanie promieni słonecznych, w naszym organizmie zainicjowana zostaje produkcja witaminy D, która odgrywa kluczową rolę zwiększając zapotrzebowanie hormonalne oraz bierze udział w prawidłowej mineralizacji kości. Jednocześnie, nadmierne i długie przebywanie na słońcu może prowadzić do udaru i poparzeń, dlatego konieczne jest właściwe zabezpieczenie nie tylko skóry, ale również i oczu.

Opalanie a soczewki kontaktowe

Z informacji podawanych przez producentów soczewek wynika, że nie ma większych przeciwwskazań do opalania się w soczewkach. Tworzywo wykorzystane do produkcji „kontaktów” jest odporne na działanie temperatury i nie rozpuści się nawet podczas długiego przebywania na słońcu – co jest obawą wielu początkujących użytkowników soczewek.
Jednocześnie należy pamiętać o kilku zasadach, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas relaksu na słońcu. Aby skutecznie chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem, warto korzystać z modeli szkieł mających filtry UVA i UVB. Dodatkowo zawsze warto mieć pod ręką porządne okulary przeciwsłoneczne o dużych soczewkach obejmujących powierzchnią całe oko.

Podczas opalania i długiego pobytu na słońcu soczewki mogą wysychać, co może skutkować uczuciem suchości oka. Aby temu zapobiec, przed i po kąpieli słonecznej należy zakropić oczy kroplami nawilżającymi. W razie potrzeby (w przypadku np. zabrudzenia) lub przedłużającej się ekspozycji na promienie słoneczne warto kilkukrotnie zakropić oczy, aby utrzymać ich właściwe nawilżenie. Dodatkowo krople przyjemnie ochłodzą oczy.

W trakcie opalania konieczne jest nałożenie na skórę olejku lub balsamu z filtrem. Po ich aplikowaniu należy dokładnie umyć ręce, aby resztki kosmetyków nie dostały się w okolice oczu. Soczewki nie powinny mieć bowiem kontaktu z substancjami chemicznymi. Podobnie jest w przypadku chłodzących i nawilżających mgiełek do ciała. W trakcie ich aplikacji oczy muszą być zamknięte.

Soczewki w solarium

Podobnie jak w przypadku opalania w plenerze, solarium też może wysuszać soczewkę, dlatego decydując się na opalanie tą metodą, należy mieć przy sobie krople nawilżające. Dodatkowo za każdym razem trzeba zakładać specjalne okulary ochronne, a w trakcie opalania oczy muszą być zamknięte.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • Optegra
  • Gasson A. Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław