Soczewki kontaktowe są niezwykle wygodne i łatwe w użytkowaniu. Jednak nie można zapomnieć o tym, że należy obchodzić się z nimi z wyjątkową ostrożnością. Nieodpowiednia pielęgnacja i niewłaściwe traktowanie „kontaktów” może skutkować ich uszkodzeniem. Jak temu zapobiec?

Przygotuj odpowiednie stanowisko do aplikacji

Przystępując do zakładania soczewek, przygotuj sobie odpowiednie stanowisko. Ma być czyste i wygodne. Zacznij od dokładnego umycia i osuszenia rąk. Dzięki temu nie dopuścisz do zabrudzenia soczewki mogącego mieć istotny wpływ na uszkodzenie jej powierzchni. Następnie przygotuj lusterko i czysty ręcznik, najlepiej jednorazowy – w razie gdyby soczewka na niego upadła, nie zarysuje się, nie odkształci i nie zabrudzi, co może uniemożliwić jej dalsze użytkowanie.

Zadbaj o właściwe przechowywanie

Kolejną istotną kwestią pomagającą uchronić soczewki przed ewentualnym uszkodzeniem jest ich odpowiednie przechowywanie. Należy pamiętać, aby pojemnik, w którym je trzymamy, był w całości wypełniony płynem. W przeciwnym razie niezanurzona we właściwej jego ilości soczewka może zacząć przyklejać się do ścianek pojemnika, przez co podczas wyjmowania  łatwo się podrze. Bardzo istotną sprawą jest także utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia soczewek – przesuszone są bowiem niezwykle podatne na uszkodzenia. Dlatego też należy przechowywać je w specjalnym płynie bądź używać nawilżających kropli do oczu, jeżeli poczujemy, że soczewki zaczynają się przesuszać w trakcie użytkowania.

Nigdy nie czyść soczewek wodą

Wiele osób nie jest świadomych tego, że zwykła woda nie nadaje się do czyszczenia soczewek. Nie tylko nie jest ona w stanie usunąć znajdujących się na ich powierzchni zanieczyszczeń, ale także pozbawia je ochronnej powłoki nawilżającej i może doprowadzić do ich odkształcenia. Ponadto woda wysusza soczewki, sprawiając, że stają się one wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Dlatego też do ich czyszczenia należy używać wyłącznie przeznaczonych do tego specjalnych płynów.

Uważaj na kontakt soczewek z paznokciami

Często zdarza się, że nie przywiązujemy dużej wagi do tego, jak traktujemy nasze soczewki. Jeśli nie obchodzimy się z nimi odpowiednio ostrożnie i łagodnie, możemy szybko je uszkodzić. Pamiętaj więc, aby nie dotykać soczewek paznokciami, a do ich aplikacji i zdejmowania używać jedynie opuszków palców. Każdy kontakt delikatnego materiału soczewki z paznokciem może skutkować jej trwałym uszkodzeniem.

Bądź ostrożny podczas zabiegów fryzjerskich i kosmetycznych

Często nie zdajemy sobie sprawy, że używając dezodorantu, perfum, lakieru do włosów czy nawet wykonując codzienny makijaż, możemy uszkodzić soczewki. Wszelkie preparaty kosmetyczne mogą gromadzić się na nich, tym samym zwyczajnie je niszcząc. Należy pamiętać, aby ostrożnie rozpylać preparaty w aerozolu w okolicach twarzy, a makijaż wykonywać wtedy, gdy soczewka już znajduje się na oku, zaś demakijaż dopiero po jej ściągnięciu. Dzięki temu nie dopuścimy do zanieczyszczenia i uszkodzenia jej kosmetykami. Podczas noszenia soczewek lepiej zrezygnować z mocno brokatowych cieni do powiek, a także wydłużających maskar do rzęs, gdyż mają one mikrowłókna mogące przytwierdzić się do naszych „kontaktów”.

Pamiętaj!

  • Nigdy nie zakładaj uszkodzonej soczewki.
  • Unikaj kontaktu soczewek z wodą.
  • Przed aplikacją soczewek dokładnie umyj i osusz ręce.
  • Jeśli pracujesz w zapylonym pomieszczeniu, dokładna pielęgnacja soczewek jest wyjątkowo istotna.

Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia:

  • AllAboutVision.com
  • Gasson A. Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław