Najczęściej występują u osób starszych na skutek procesów starzenia, ale ich przyczynami mogą być również urazy, porażenia lub przebyte zabiegi chirurgiczne wykonywane w okolicach oczu. Czy da się z nimi żyć? Jak łagodzić objawy? Jaka jest najskuteczniejsza metoda leczenia?

Odwinięcie powieki, inaczej nazywane ektropionem

Powstaje w wyniku spadku elastyczności skóry i osłabienia więzadeł powiekowych podtrzymywanych przez mięsień okrężny oka. Zachodzące w organizmie wraz z wiekiem zmiany powodują, że brzeg rzęsowy – zamiast przylegać do powierzchni gałki ocznej – odstaje lub zwija się. Innymi rzadszymi przyczynami występowania ektropionu są zmiany bliznowe, porażenia nerwu twarzowego lub zabiegi chirurgiczne, w tym również zabiegi odmładzające (np. blefaroplastyka).

Podwinięcie powieki – entropion

Stan ten jest następstwem zachodzącego z wiekiem zaniku tkanek dolnej powieki, a także osłabienia napięcia więzadeł powiekowych i mięśni rozwierających szparę powiekową. Na skutek wymienionych zmian brzeg rzęsowy odwraca się w stronę worka spojówkowego. Powinięcie może dotyczyć zarówno powieki dolnej, jak i górnej. Entropion może wystąpić również na skutek bliznowacenia powiek w wyniku urazu, oparzenia, stanu zapalnego lub po zabiegu chirurgicznym.

Objawy odwinięcia i podwinięcia powieki

Zaczerwienienie, ciągłe łzawienie, przelewanie się łez przez krawędź powieki, niedomykalność powiek, wysychanie oka. To wszystko prowadzi do stanów zapalnych, przerastania nabłonka oraz wysychania i rogowacenia spojówki. W skrajnych przypadkach może dojść do owrzodzenia i zwyrodnienia rogówki.
W przypadku podwinięcia objawy są podobne – ból, intensywne łzawienie. Często pojawia się problem z ostrym widzeniem. Podwinięty brzeg rzęsowy nieustannie podrażnia spojówkę i rogówkę, przyczyniając się do powstania owrzodzeń.

Postępowanie i leczenie

Po wystąpieniu objawów należy niezwłocznie umówić się na wizytę do lekarza okulisty. Szybkie podjęcie odpowiednich działań złagodzi dolegliwości i zapobiegnie wystąpieniu nieprzyjemnych powikłań. Pacjenci borykający się z podwinięciem lub odwinięciem powieki muszą pamiętać, aby osuszać oczy, delikatnie dotykając je chusteczką. Ciągłe i uporczywe pocieranie ich może znacznie pogorszyć stan. Lekarz może przepisać specjalne preparaty do oczu (sztuczne łzy, sulfonamidy, antybiotyki, krople przeciwzapalne) i/lub miękkie soczewki kontaktowe. Są to jednak rozwiązania tymczasowe. W obu przypadkach całkowite wyleczenie możliwe jest wyłącznie po wykonaniu zabiegu chirurgicznego. Zabieg korekcyjny trwa najczęściej niecałą godzinę i jest wykonywany z miejscowym znieczuleniem. W ostrych i ciężkich przypadkach konieczne jest kilkukrotne jego powtórzenie, aby przywrócić powiekom ich prawidłowy stan i funkcje.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: