Narząd wzroku to jeden z najważniejszych i najbardziej potrzebnych mechanizmów, umożliwiający nam wykonywanie codziennych czynności, pracę czy naukę. Jednakże, często nie przywiązujemy szczególnej uwagi do naszych oczu i ignorujemy pojawiające się symptomy wielu poważnych schorzeń. Jak możemy rozpoznać, że mamy problemy ze wzrokiem i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Gdy ostrość widzenia się pogarsza

Do najczęściej występujących wad wzroku należą krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność i astygmatyzm. Jeśli zaczynasz mieć problemy z ostrym widzeniem dalekich przedmiotów, mrużysz oczy, za blisko trzymasz telefon komórkowy, czy książkę, oznacza to, że możesz być krótkowidzem. Z kolei, gdy nie widzisz wyraźnie z bliska, a do przeczytania gazety musisz wyciągnąć ręce daleko przed siebie, może być to objaw dalekowzroczności, bądź, gdy jesteś po 40 roku życia – starczowzroczności. Zamglone widzenie, bóle głowy, częste mruganie, mrużenie oczu czy przekrzywianie głowy, to najczęstsze objawy astygmatyzmu. Jeśli zauważasz u siebie, któreś z tych symptomów nie bagatelizuj ich i od razu udaj się do specjalisty.

Nie lekceważ objawów choroby

Jedną z najczęstszych chorób oczu jest jaskra. Towarzyszyć jej może okresowy ból oczu i zaburzenia widzenia. Jaskra jest bardzo niebezpieczna, gdyż chorując na nią, często możemy nie zauważać żadnych objawów, dlatego też, należy regularnie badać wzrok. Ryzyko zachorowania na jaskrę jest większe u krótkowidzów, osób starszych oraz tych, którzy cierpią na cukrzycę czy nadciśnienie. Nieleczona jaskra może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Kolejną, często występującą chorobą oczu jest zaćma. Najczęściej występuje ona u osób w podeszłym wieku oraz tych, które chorują na cukrzycę. Osoba chora na zaćmę widzi przedmioty za mgłą, oślepia ją ostre światło, a także ma trudności z prowadzeniem pojazdów po zmroku. Następnym poważnym schorzeniem jest zwyrodnienie plamki żółtej (nazywane też AMD), objawiające się pogarszaniem wzroku, problemami z czytaniem, a także zniekształceniem obrazu. Co więcej, cierpiąc na AMD możesz mieć wrażenie, że barwy stają się mniej intensywne, a w centrum widzenia pojawia się ciemna plamka. Z kolei, jeśli przed Twoimi oczami pojawiają się mroczki i pajączki, udaj się do lekarza – to może być zwyrodnienie siatkówki.

Nieprzyjemny dyskomfort

Gdy pracujesz przy komputerze czy w klimatyzowanym pomieszczeniu, a Twoje oczy są suche i podrażnione, możesz cierpieć na zespół suchego oka. Suchość oka dotyka też często ludzi starszych, kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne lub osób zażywających leki antyhistaminowe. Jednym z najczęstszych schorzeń, na które cierpi nasza cywilizacja jest zapalenie spojówek. Dochodzi do niego za równo za sprawą drobnoustrojów, jak i czynników zewnętrznych. Jeśli jesteś alergikiem to znajdujesz się w grupie ryzyka. Gdy Twoje oczy są przekrwione, piekące, swędzące, a powieki obrzęknięte, to oznaka, że możesz cierpieć na zapalenie spojówek.

Pamiętaj!

  • Jeśli chorujesz na nadciśnienie bądź cukrzycę jesteś bardziej narażony na problemy z oczami i powinieneś regularnie badać wzrok.
  • Po ukończeniu 40 roku życia wzrok staje się słabszy, dlatego też kontrole u lekarza powinny być częstsze.
  • Zapewnij oczom odpoczynek, rób przerwy w pracy, podczas długotrwałego patrzenia w monitor komputera czy telewizor oraz zadbaj o odpowiednią ilość snu.
  • Nawet, gdy nie odczuwasz żadnych objawów wskazujących na problemy z oczami, powinieneś regularnie kontrolować swój wzrok u specjalisty.

Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: