Zielone, szare, brązowe, a nawet czerwone czy wielokolorowe. Soczewki kontaktowe pozwalają nam obecnie pokonać genetykę i zmieniać kolor oczu względem naszych upodobań. Skąd jednak wziął się nasz naturalny kolor oczu? I czy prawdą jest, że jako dziecko na pewno miałeś oczy niebieskie?

  1. Najwięcej osób ma oczy…

Brązowe – ponad 50% populacji to brązowoocy. Generalnie, im dalej na południe, tym łatwiej spotkać osobę z brązowymi oczami. W Afryce występuje praktycznie tylko ten kolor tęczówki.

Kolor niebieski, który dla nas wydaje się tak popularny (a najbardziej popularny jest w Estonii, gdzie ponad 98% populacji ma niebieskie oczy) jest w rzeczywistości dość rzadki – występuje u około 8% populacji.

Oczy piwne, zwane również orzechowymi to połączenie brązowych i zielonych oczu – występują u 5-8% populacji.

Kolor zielony, który jest dość popularny w Północnej i centralnej Europie, jest w skali całego świata niezwykle rzadki. Ma go zaledwie 1-2% populacji (choć występuje aż u 89% kobiet w Islandii). Co ciekawe istnieje korelacja pomiędzy rudymi włosami i zielonymi oczami – ruda osoba prawie zawsze będzie mieć oczy zielonego koloru. Kolor ten jest również odrobinę częstszy u kobiet niż u mężczyzn.

  1. Co wpływa na kolor oczu?

Na poziomie ogólnym – genetyka. Przy czym nie jest to jeden, lecz dwa główne i kilka pomniejszych genów. Stąd przewidzenie koloru oczu u dziecka nie jest aż takie proste. Na poziomie konkretnego oka – typ i ilość pigmentu eumelaniny.

  1. Oczy zmieniają kolor do 6 miesiąca życia

Ustalanie koloru oczu następuje między 3-6 miesiącem życia. Zatem nasze oczy mogą zmieniać kolor. Wpływ na to, jaki będziemy mieć kolor oczu ma oczywiście genetyka i kolor oczu naszych przodków.

  1. Wszyscy błękitnoocy mogą być spokrewnieni

Badania nad tym kolorem oczu wykazały, że najprawdopodobniej jest on mutacją, która pojawiła się zaledwie 10.000 lat temu. Wydaje się zatem możliwe, że wszyscy ludzie na ziemi, którzy maja niebieskie oczy pochodzą od jednego wspólnego przodka!

  1. Oczy piwne, whisky i kawowe

Czy wiesz, że w różnych regionach świata nazwy koloru oczu mogą przybierać różne formy? W Polsce zwykło się na jasnobrązowe oczy mówić, że maja „piwny” kolor. Ta nazwa funkcjonuje jednak jedynie u Słowian. Za to w krajach Ameryki Południowej, gdzie produkuje się i pije dużo kawy, można mieć oczy „kawowe”. W Ameryce Północnej funkcjonuje z kolei kolor orzechowy „Hazelnut” lub oczy koloru Whisky. Z innych ciekawych nazw można wymienić oczy miodowe czy ametystowe.

  1. Najbardziej atrakcyjny kolor oczu to…

Zdecydowanie zielony. Z ankiety przeprowadzonej przez jeden z serwisów (AllAboutVision) wynika, że za najatrakcyjniejszy uznajemy zielony kolor oczu (20% ankietowanych), na kolejnych miejscach znalazły się – jasno niebieski (17%), orzechowy (16%), ciemno niebieski (15%), szary (10%), miodowy (piwny – 8%).

  1. Błękitne oczy są rzadkie w przyrodzie

Najrzadszym kolorem oczu u ssaków jest błękitny. W zasadzie występuje on (poza człowiekiem) jedynie u Lemura niebieskookiego (Eulemur flavifrons) należącego do prymatów. Oczywiście zdarza się, że niebieskie oczy mają psy bądź koty, najczęściej jest to spowodowane mutacją genową (wyjątkiem są koty Syjamskie oraz bardzo rzadka rasa Ojos Azules). U większości niebieskookich psów i kotów mutacja odpowiadająca za niebieski kolor oczu wywołuje również głuchotę (zwłaszcza u zwierząt o białej sierści). U kotów pojawiają się również 4 inne mutacje genowe wywołujące niebieski kolor oczu. Większość z nich wiąże się jednak z mutacjami układu neurologicznego.

  1. Każde oko inne? – heterochromia

Ludzkie oczy również podlegają kolorystycznym mutacjom. Ich fachowa nazwa to heterochromia – czyli różnobarwność tęczówki. Heterochromia może być całkowita (każde oko ma inny kolor – np. Mila Kunis), wycinkowa – jakaś część tęczówki jednego bądź obu oczu ma inny kolor, bądź centralna – kolor zmienia się promieniście od źrenicy w kierunku brzegu tęczówki (np. Angelina Jolie).

  1. Kolor oczu determinuje osobowość?

Naukowcy z Örebro University w Szwecji twierdzą, że tak. Po przebadaniu cech osobowości prawie 500 osób, skorelowano je z kolorem oczu. I choć okazało się, że nie można wnioskować o osobowości na postawie koloru oczu, to niektóre cechy wykazują wysoki poziom korelacji (współwystępowania) z konkretnym kolorem oczu. Chcesz wiedzieć jaki? Czytaj naszego bloga – wkrótce o tym napiszemy.

  1. Kolor oczu można zmienić na stałe (ale lepiej użyć soczewek)

Tak przynajmniej twierdzi kalifornijska firma Stroma Medical, która opatentowała zabieg laserowy, który ma umożliwić zmianę koloru oczu z brązowego na niebieski. My jednak zdecydowanie polecamy po prostu soczewki pozwalające na zmianę koloru oczu – bezpiecznie, higienicznie i … odwracalnie.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: