Osoby cierpiące na dalekowzroczność wyraźnie widzą na odległość, a ostrość widzenia pogarsza się u nich podczas patrzenia na obiekty znajdujące się blisko. Ich oczy szybko się męczą, szczególnie podczas czytania. Inne nazwy tej wady wzroku to nadwzroczność i hipermetropia.

Omówione niżej ćwiczenia zmniejszają uczucie zmęczenia oczu, zapobiegają pogłębieniu się wady wzroku, a także wpływają na jego poprawę u osób z dalekowzrocznością. Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonywane w stanie rozluźnienia.

Zanim zaczniesz ćwiczyć oczy

  • Wykonaj kilka relaksujących ćwiczeń, szczególnie okolic mięśni karku i gałki ocznej (krążenia, skręty).
  • Zrób kąpiel oczu, przemywaj je na przemian zimną i ciepłą wodą.
  • Oddychaj głęboko i równo. Podczas wdechu wzrok koncentruj na czubku nosa, a podczas wydechu na maksymalnie odległym punkcie.
  • Usiądź wygodnie, zacznij od ćwiczeń najmniej obciążających oczy i kolejno przechodź do coraz bardziej wymagających. Jeśli Twoje oczy są zmęczone lub odczuwasz ból – natychmiast przerwij ćwiczenie.

Czytanie z „puzonowaniem”

To ćwiczenie umożliwia zobaczenie i rozpoznanie tekstu z bliższej odległości niż dotychczas.

Weź książkę lub tablicę z tekstem o różnej wielkości czcionki i umieść w odległości, z której bez problemu odczytasz tekst. Następnie powoli zbliżaj ją do twarzy, aż nie będziesz w stanie odczytać tekstu. W tym momencie zrób stop i cały czas mrugając, wódź wzrokiem po tekście, patrząc wyłącznie na kontury i krawędzie liter – nie staraj się ich rozpoznać. Po chwili oddal książkę lub tablicę na odległość, przy której będziesz mógł odczytać tekst. Kilkukrotnie powtórz przybliżanie i oddalanie tekstu. Z czasem można wykonać ćwiczenia z tekstem o mniejszych czcionkach niż na początku.

Czytanie tekstów różnej wielkości

Jedną z najskuteczniejszych metod poprawy wzroku jest czytanie tekstu o niewielkich rozmiarach czcionki. Dodatkowo teksty, których czcionka stopniowo zmniejsza swoją wielkość, uczą oczy lepszego skupienia pod warunkiem zachowania pełnego stanu odprężenia.

Kartkę lub tablicę z tekstem ustaw w takiej odległości, aby największe litery były lekko rozmyte, ale równocześnie łatwo rozpoznawalne. Patrz na litery o największym rozmiarze. Rysuj oczami kształty kolejnych. Podczas ćwiczenia pamiętaj o częstym mruganiu. Co jakiś czas zamknij oczy i wizualizuj to, co przed chwilą przeczytałeś. To samo powtórz w przypadku mniejszej czcionki. Nie rób niczego na siłę, zrób sobie przerwę, jeśli odczuwasz zmęczenie. Jeżeli oczy są dalej zrelaksowane, przejdź do czcionki o jeszcze mniejszym rozmiarze. Na koniec wróć do pierwszego czytanego tekstu. Powinien teraz sprawiać wrażenie wyraźniejszego i znacznie większego niż na początku ćwiczenia.

Czytanie odwróconego tekstu

W tym ćwiczeniu należy skupić się na ostrości widzenia bez konieczności rozpoznawania poszczególnych słów lub zdań.

Weź dowolną książkę i obróć ją o 180 stopni. Odsuń ją na taką odległość, aby tekst był lekko rozmyty. Pojedynczo czytaj każdą literę, wzrokiem kreśląc jej kształt. Nie koncentruj się na rozpoznawaniu liter i wyrazów, po prostu przesuwaj wzrok po literach. Na końcu każdej linii zamknij oczy na chwilę i wizualizuj czerń liter, a następnie patrz na białe przestrzenie dookoła liter i wyrazów. Nie zapominaj o ciągłym mruganiu, tak aby oczy pozostały zrelaksowane. Na koniec odwróć książkę i przeczytaj kilka linijek tekstu.

Ćwiczenie z dwiema tablicami

Jest to najbardziej wymagające i obciążające wzrok ćwiczenie ze wszystkich wymienionych, wpływające na widzenie przestrzenne i poprawiające akomodację.

Do jego wykonania niezbędne są tablice z literami do patrzenia z daleka i bliska. Dużą należy umocować na ścianie i stanąć od niej w takiej odległości, aby litery na niej umieszczone były wyraźne. Małą trzymaj w dłoni tak, aby tekst był widoczny, ale lekko rozmyty. Odczytaj 3 kolejne litery z dużej tablicy, zamknij oczy i przywołaj w wyobraźni ich obraz, a następnie spójrz na małą tablicę i odczytaj te same litery. Tak samo postępuj z kolejnymi. Litery można czytać kolumnami, wierszami lub na skos. Po wykonaniu około 5 serii przybliż małą tablicę do siebie – litery powinny być bardziej rozmyte. Postępuj tak samo jak wcześniej.

Efekty ćwiczeń będą zależne od danej osoby. U niektórych poprawa będzie zauważalna już po kilku seriach ćwiczeń, inni będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Kluczem do poprawy wzroku jest systematyczność. Ćwiczenia wykonywane od czasu do czasu nie będą skuteczne. Należy pamiętać, że w różnym stopniu obciążają one oczy i mogą przyczyniać się do ich zmęczenia, jednak nigdy nie powinny powodować bólu.

Dla osób z krótkowzrocznością polecamy zestawy ćwiczeń opisane w Praktyczne ćwiczenia dla krótkowidzów.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: