Czy oglądając filmy lub czytając książki science-fiction nie miałaś/miałeś ochoty posiadać supermoce podobne do bohaterów tych historii? Może chciałeś lub chciałaś widzieć w ciemności, powiększać widziany obraz, aby dostrzec każdy szczegół, czy robić zdjęcia własnymi oczami? Okazuje się, że niektóre z tych „supermocy” nie są już tylko fikcją literacką czy filmową. Dla przykładu powstały prototypy soczewek z zoomem, które steruje się poprzez mruganie, ustawiając w ten sposób długość ogniskowej, powiększając tym samym widziany obraz. Naukowcy poszerzają możliwości soczewek kontaktowych, dodając do nich elektronikę. Czym jeszcze nas zaskoczą?

Powiew przyszłości … w soczewkach kontaktowych

Światowe firmy, zajmujące się nowinkami technicznymi, szukają nowych możliwości wykorzystania soczewek kontaktowych na wielu różnych płaszczyznach. Soczewki kontaktowe prawdopodobnie w niedługim czasie będą mogły pełnić wiele różnych interesujących funkcji, zarówno przydatnych w medycynie, jak i jako ciekawe gadżety. Dla przykładu Samsung pracuje nad różnymi medycznymi czujnikami wbudowanymi w soczewki, które mogą pomóc wielu chorym ludziom. Google natomiast prowadzi badania nad soczewkami kontaktowymi, które mierzą poziom glikemii w filmie łzowym. Jest to szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę – taki prototyp już powstał.
Jeszcze bardziej futurystyczny projekt na wykorzystanie soczewek kontaktowych ogłosiła niedawno firma Sony. Rozwija ona pomysł aparatu fotograficznego wbudowanego w soczewkę kontaktową. Pojawiła się również koncepcja stworzenia elektronicznej soczewki kontaktowej, działającej jak okulary do rozszerzonej rzeczywistości. Jedyne pytanie to, kiedy takie projekty staną się rzeczywistością.

Soczewki z zoomem

Innowacyjny gadżet, czyli soczewki kontaktowe z wbudowanym zoomem, został stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Jest to bardzo nietypowy projekt, w którym do sterowania zoomem i zasilania tego gadżetu używa się mrugania. Polega to na tym, że podwójne mrugnięcie powiekami inicjuje niewielkie sygnały elektryczne, które są wychwytywane przez soczewkę. W tym momencie soczewka kontaktowa otrzymuje niezbędną ilość energii i zmienia kształt, z czym związana jest zmiana ogniskowej. Warto zaznaczyć, iż podobny mechanizm jest wykorzystywany w aparacie fotograficznym.

Rozbudzone nadzieje… czekamy na więcej

Opisywana wyżej soczewka kontaktowa to dopiero prototyp, co oznacza, że musi ona zostać dopracowana, aby trafiła na rynek. Naukowcy szukają rozwiązań, które mają na celu zmniejszenie rozmiarów soczewki, aby była ona wygodniejsza w noszeniu. Obecny prototyp wymaga jeszcze noszenia elektrod na twarzy. Kolejną kwestią do dopracowania jest czułość w wychwytywaniu sygnałów elektrycznych podczas mrugania. Na efekty takich udoskonaleń prawdopodobnie nie będziemy musieli długo czekać, gdyż rozwój nowych technologii następuje bardzo szybko.

Potencjalne zastosowania soczewek z zoomem

Takie przybliżające obraz soczewki mogą się przydać wielu osobom, i to nie tylko tym z problemami okulistycznymi, ale także, a nawet przede wszystkim żołnierzom, którzy muszą bardzo dokładnie widzieć obszar działań wojennych. Poza tym będzie to ciekawy gadżet, który znajdzie zastosowanie dla wielu osób. Mnóstwo innych pomysłów użycia soczewek kontaktowych jest dla nas jeszcze w sferze fantastyki, ale tempo rozwoju nowoczesnych technologii każe sądzić, że to o czym nawet jeszcze nie pomyśleliśmy, będzie już niedługo ogólnodostępne.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: