Soczewka kontaktowa jako dyspozytor leków? A może narzędzie komunikacji łączące cię z Twoim smartfonem? Innowacyjne technologie pozwalają stworzyć z soczewki kontaktowej coś więcej niż jedynie narzędzie służące korekcji wzroku. Sprawdź, jakie futurystyczne soczewki rodem z filmów science – fiction mogą już niedługo być dostępne u twojego optyka.
Soczewka transportująca leki
Ile razy męczyłeś się z prawidłowym zakropieniem oczu? Zwłaszcza dla osób starszych procedura podania kropli bywa kłopotliwa. Już niedługo jednak, będzie można doprowadzić lek do oka za pomocą soczewki. Taką nadzieję mają naukowcy z Icahn School of Medicine w New York’s Mount Sinai Hospital. Pracują oni nad stworzeniem soczewki, która będzie transportować lek, a chory nie będzie musiał pamiętać o codziennym zakrapianiu oczu. Pomysł pojawił się wraz z rozwojem badań nad jaskrą- chorobą prowadzącą do trwałego uszkodzenia wzroku i ślepoty. Chorzy na jaskrę, za pomocą specjalnych kropli mogą spowolnić proces degeneracji nerwów. Niestety krople na jaskrę często powodują uczucie dużego pieczenia, przez co chorzy nie stosują ich regularnie. Tworzona soczewka kontaktowa ma stopniowo uwalniać lek, redukując tym samym nieprzyjemne doznania związane z jego aplikacją. Zaprojektowana soczewka posiada specjalny cienki film na brzegach soczewki, z którego stopniowo uwalnia się lek. Środek soczewki pozostaje czysty, dlatego soczewka nie zmienia jakości widzenia.
Soczewka monitorująca proces chorobowy
Badacze z Google przy udziale marki Novartis pracują nad soczewką, która będzie w stanie monitorować poziom cukru pacjenta z cukrzycą. Jeśli prace zakończą się sukcesem, zamiast codziennego nakłuwania, pacjent będzie po prostu zakładał soczewkę. Mało tego, powiadomi ona pacjenta o tym, że poziom cukru nadmiernie spadł bądź podniósł się.
Soczewka z termowizją
Na Uniwersytecie Michigan powstaje soczewka wyposażona w super cienki film odbierający fale podczerwone. Dzięki temu zastosowana w niej termowizja umożliwiłaby widzenie w podczerwieni. Soczewki tego typu mogłyby być wykorzystywane np. w straży pożarnej do odnajdywania ludzi w pożarze lub w ratownictwie do wykrywania podwyższonej temperatury ciała. Odpowiedzialny za projekt soczewki dr Zhaohui Zhong twierdzi, że jest już bardzo blisko opracowania w pełni działającego prototypu.
Soczewka połączona ze smartfonem
A teraz nowość z zupełnie innej dziedziny. Inżynierowie z Uniwersytetu w Waszyngtonie opracowują soczewkę, która za pomocą wi-fi będzie komunikować się z telefonem bądź innymi urządzeniami. To umożliwi przesył danych bezpośrednio na dowolne urządzenie. Aby to było możliwe potrzebny będzie oczywiście telefon, który będzie bezprzewodowo zasilał soczewkę by mogła wygenerować przesył danych. Do czego będzie można ją wykorzystać? Np. do sterowania wózkiem inwalidzkim u osób z tetraplegią.
Soczewka bioniczna
O tym wynalazku pisaliśmy już jakiś czas temu. Wprawdzie soczewka bioniczna jest zakładana na stałe, ale za to korzyści jakie zapewnia są naprawdę niezwykłe. Więcej informacji na jej temat można znaleźć w naszym artykule – soczewka bioniczna.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.
ja nie rozstaje sie z kroplami Starazolin hydrobalance w tygodniu w biurze ;P taką mam metodę na wysuszone i przemęczone oczy 😉