Czy zakładanie soczewek torycznych jest trudne? Czy prawdą jest, że soczewka toryczna może być tak samo wygodna jak sferyczna? Czy są osoby, które nigdy nie przyzwyczają się do soczewek torycznych i nie mogą ich nosić?
To, na co zwracają uwagę prawie wszyscy astygmatycy to konieczność nauczenia się zakładania soczewki torycznej. Jej nieco odmienny kształt i konieczność odpowiedniego ułożenia się na oku sprawiają, że trzeba przy tym procesie nieco cierpliwości. Z drugiej strony, błędne założenie soczewki jest natychmiast wyczuwalne – soczewka nieco uwiera, a widzenie nie jest prawidłowe. Na szczęście po kilku próbach można nauczyć się właściwego i szybkiego zakładania soczewek torycznych. Przyjrzyjmy się temu, co jest prawdą, a co mitem w przypadku zakładania i noszenia soczewek torycznych.
Zakładanie soczewki torycznej jest trudniejsze niż zakładanie soczewki sferycznej – MIT
Faktycznie, pierwsze próby zakładania soczewki mogą być nieco trudniejsze (ze względu na konieczność pilnowania jej odpowiedniej pozycji), ale po kilku razach dochodzi się do wystarczającej wprawy, by zakładanie torycznych soczewek nie było większym czy bardziej czasochłonnym zajęciem niż zakładanie soczewek sferycznych.
Dopasowanie soczewki torycznej zajmuje więcej czasu niż soczewki sferycznej – PRAWDA
Przy soczewce torycznej może być konieczność 2-3 wizyt w gabinecie optometrysty, by mieć pewność idealnego jej dopasowania.
Źle założona soczewka toryczna będzie upośledzać widzenie – PRAWDA
Soczewka toryczna by móc odpowiednio korygować wzrok, musi pozostawać w określonej orientacji na oku. Producenci soczewek wykorzystują do tego różne technologie – np. wykorzystują grawitacje bądź nacisk powieki przy mruganiu. Jeśli jednak soczewka zostanie nieprawidłowo założona, to technologia utrzymująca soczewkę na miejscu może nie zadziałać, a efektem będzie pogarszanie się jakości widzenia.
Niektórzy ludzie nigdy nie będą czuć się wygodnie w soczewkach torycznych – MIT
Dla części astygmatyków soczewka toryczna jest niewygodna Bardzo często jednak, dyskomfort powodowany nierównością soczewki wynika z jej nieodpowiedniego założenia bądź złego dopasowania soczewki. Dlatego tak ważny jest jej odpowiedni dobór. Niektórzy nie czują się komfortowo w twardych soczewkach. Dla takich osób powstały soczewki hybrydowe, będące połączeniem miękkich i twardych soczewek.
Soczewki toryczne nie mogą jednocześnie być noszone przy prezbiopii – MIT
Na rynku są już nowoczesne soczewki toryczne progresywne, które mogą być noszone przez osoby z jednoczesnym astygmatyzmem i starczowzrocznością (Proclear Multifocal Toric).
Przy astygmatyzmie trzeba zrezygnować z soczewek jednodniowych – MIT
Nowoczesne technologie i materiały do produkcji soczewek umożliwią stworzenie torycznych soczewek jednodniowych. Wielu producentów soczewek ma takie w swojej ofercie (np. Acuvue 1-DAY Moist for Astigmatism czy Biomedics 1 Day Extra toric).
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.