Czytając opisy soczewek kontaktowych, czy artykułów związanych ze wzrokiem często napotykamy na różne, bardziej lub mniej znane nazwy. Aby ułatwić Wam poruszanie się w świecie optyki rozpoczynamy serię wpisów-słowników. Ciekawy jesteś, jak zbudowane jest Twoje oko? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych nazw związanych z budową oka. W następnych wpisach zestawimy również pojęcia związane z soczewkami, okularami, a także jak czytać recepty.

Część I: Budowa oka

GAŁKA OCZNA  To jeden z trzech głównych narządów oka, obok aparatu ochronnego oka oraz aparatu ruchowego oka.  Ma okrągły kształt. Długość osiowa gałki ocznej mierzona od szczytu rogówki do bieguna tylnego wynosi 23–24 mm. Jej masa wynosi około 7 g, a objętość 6,5 cm3.

APARAT OCHRONNY OKA – jak sama nazwa mówi, chroni oko, otaczając dookoła gałkę oczną. Składają się na niego: powieki, narząd łzowy, powięzi oczodołowe wraz z oczodołem.

APARAT RUCHOWY OKA – mięśnie gałkoruchowe, odpowiadają za poruszanie gałki ocznej

BŁONA ZEWNĘTRZNA Pierwsza, zewnętrzna warstwa gałki ocznej, ma włóknistą fakturę.

TWARDÓWKA  bardzo silna struktura anatomiczna rozciągająca się z obszaru wokół rogówki i zamykająca wnętrze gałki ocznej. Nadaje ona kształt gałce ocznej i chroni wnętrze oka.

ROGÓWKA  to przezroczysta przednia błona oka. Bogata w zakończenia nerwowe. Posiada funkcje ochronne oka. Jej prawidłowe rozmiary, kształt oraz przejrzystość decydują  o prawidłowym funkcjonowaniu oka

BŁONA ŚRODKOWA GAŁKI OCZNEJ – ( błona naczyniowa)  zbudowana jest w dużej mierze z naczyń krwionośnych. Jej głównym zadaniem jest odżywianie i zaopatrywanie w tlen siatkówki, nadające również kolor tęczówce.

TĘCZÓWKA  zabarwiona błona, może mieć różne kolory. W jej centrum znajduje się naturalny otwór nazywany źrenicą. W obrębie tęczówki znajdują się mięśnie źrenicy.

ŹRENICA  centralny otwór w tęczówce. Z zewnątrz ma barwę czarną, prawidłowych warunkach jest okrągła i ma średnicę 3–4 mm. Kontroluje dopuszczanie do wnętrza oka optymalnej ilości światła.

SOCZEWKA  jest przeźroczystą strukturą widać ją w obrębie źrenicy. Ma zdolność zmiany swego kształtu, dzięki czemu może zmniejszać lub zwiększać swoją moc optyczną. Mechanizm ten nazywany jest akomodacją (nastawnością). Umożliwia on ostre widzenie przedmiotów znajdujących się w różnej odległości od oka.

SIATKÓWKA  część oka, odpowiedzialna za odbieranie bodźców wzrokowych. To błona, która znajduje się wewnątrz gałki ocznej, na jej tylnej powierzchni. Jest zdolna do zapamiętywania obrazów, które docierają do oka, następnie zmienia je w impulsy nerwowe. W takiej formie obrazy przekazywane są do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego.

FIM ŁZOWY – to ciecz powstała z łez, która pokrywa zewnętrzną część oka, jest odpowiedzialny za prawidłowe nawilżenie oka, oraz jego ruch, i utrzymanie w dobrej kondycji

OCZODÓŁ – jest to jama kostna, w której znajduje się gałka oczna.

SPOJÓWKA – to dodatkowy narząd oka, błona śluzowa, która pokrywa wewnętrzną część powieki oraz zewnętrzną przednią część twardówki. Jest wrażliwa na ostre światło.