Za nami Halloween, przed nami już za kilka tygodni karnawał, a wraz z nim szaleństwo przebieranych imprez. Kolorowe szkła kontaktowe zmieniające kolor oczu na nietypowy bądź nadające tęczówce konkretny wzór (np. kocich oczu) stają się coraz bardziej popularne. Jeśli zdecydujesz się na taką ozdobę, zawsze wybieraj markowe soczewki.
Jednorazowe, tanie szkła kontaktowe – dlaczego trzeba na nie uważać?
Kupując szkła kontaktowe na jedną imprezę, nie chcemy wydawać zbyt wiele. To oczywiste. Bywa, że kuszą nas wtedy komplety soczewek za dosłownie kilka złotych. Na takie ceny warto jednak uważać – poza wyjątkowymi promocjami (związanymi najczęściej z wycofywaniem danego wzoru z rynku), dobre jakościowo szkła kontaktowe nie mogą osiągać takich cen. Materiał (niezależnie od tego czy jest to hydrożel czy silikon) kosztuje. Dość kosztowne jest też przeprowadzenie wszelkich atestów i badań, które dopuszczają szkła kontaktowe do sprzedaży. Tanie soczewki kolorowe, które można kupić na internetowych aukcjach najczęściej nie przeszły żadnych badań i atestów, a ich założenie może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia wzroku.
Co może spowodować noszenie złych jakościowo szkieł kontaktowych?
Niskiej jakości soczewki, produkowane bez zachowania zasad higieny, nieposiadające odpowiednich atestów mogą wywołać infekcję oka. I to daleko idącą w skutki. W ekstremalnych sytuacjach, założenie kolorowych soczewek kontaktowych niewiadomego pochodzenia może nawet zakończyć się ślepotą.
Dlaczego? Przede wszystkim, niskiej jakości soczewki mogą zawierać szkodliwe dla oka pigmenty, które przez brak odpowiedniego zabezpieczenia, przedostaną się na powierzchnię oka i wywołają infekcję.
Drugą przyczyną częstych infekcji oka związanych ze stosowaniem niemarkowych soczewek kontaktowych są bakterie występujące w wodzie w krajach Dalekiego Wschodu, które nie występują w Europie czy Ameryce Północnej. Jako, że tanie, kolorowe soczewki najczęściej produkowane są w Chinach, Malezji i na Tajwanie, może się zdarzyć, że zostaną one zanieczyszczone bakteriami występującymi powszechnie w tamtych wodach, na które my nie jesteśmy uodpornieni.
Kolejnym problemem są inne szkodliwe substancje, które mogą pojawić się w soczewkach kontaktowych niskiej jakości. Według badania opublikowanego w 2015 roku przez Eye & Contact Lens w niemarkowych soczewkach znaleźć można żelazo i chlor, które są wysoko szkodliwe dla oczu.
Najczęstsze powikłania wynikające z noszenia niskiej jakości soczewek kontaktowych to zapalenie spojówek, owrzodzenia, zamglone widzenie, stany zapalne rogówki. Jak donosi FDA, w USA z roku na rok w okresie halloweenowo–karnawałowym pojawia się coraz więcej przypadków ciężkich powikłań po stosowaniu kolorowych, tanich soczewek kontaktowych niefirmowanych przez żadnego znanego producenta. Takich soczewek, jeśli chcesz zachować zdrowe oczy, po prostu unikaj.
Od redakcji:
Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.