Odpowiednio dobrana barwa cieni i wyrazisty tusz dodają spojrzeniu głębi, a kobiecie – atrakcyjności. Szkła kontaktowe są Twoimi sojusznikami – sprawiają, że nałożenie makijażu jest łatwe i szybkie. Trzeba tylko znać kilka zasad.

Poranny pośpiech, zaledwie kilka minut na umalowanie się… Soczewki kontaktowe mają tę przewagę nad okularami, że bardzo ułatwiają codzienne czynności. Eliminują też niedogodności, których doświadczają właścicielki okularów, związanych z dobieraniem odmiennego makijażu do szkieł plusowych i minusowych. Jeśli nosisz soczewki, możesz też czuć się bezpiecznie – proste reguły pozwolą Ci ustrzec podrażnień czy alergii. O innych zaletach soczewek kontaktowych dowiecie się więcej z artykułu – 11 powodów, dla których warto nosić soczewki.

Kosmetyki dla wrażliwych

Przede wszystkim higiena. Mycie rąk przed założeniem soczewek czy używaniem kosmetyków do twarzy powinno stać się nawykiem. Zawsze też przestrzegaj kolejności: zakładamy soczewki, robimy makijaż, zdejmujemy soczewki, robimy demakijaż. Ta ostatnia czynność jest bezwzględną koniecznością. W praktyce różnie z tym bywa, jednak w Twoim przypadku nie ma taryfy ulgowej. Zmęczenie po imprezie nie jest wymówką – jeśli nie zmyjesz makijażu, to resztki kosmetyków mogą dostać się do oczu, podrażnić je i wywołać zaczerwienienie.

Na półce z kosmetykami szukaj tych przeznaczonych dla osób noszących soczewki lub preparatów hipoalergicznych. Istnieją też specjalne tusze zupełnie pozbawione konserwantów – to bardzo bezpieczny wybór. Unikaj tuszy wydłużających rzęsy, bo drobinki kosmetyku mogą się odkleić i wpaść do oka, podrażniając je. Z tego samego powodu wybieraj bardziej trwałe wodoodporne tusze, kredki i cienie.

Makijaż krok po kroku

Tusz nakładaj nie od nasady rzęs, ale od ich środka. Nie rób kresek na wewnętrznej krawędzi powieki, bo kredka może zabrudzić soczewkę. Jeśli chodzi o kolory cieni – masz pełną dowolność! Nie jest wskazana tylko różowa barwa, bo w razie jakichkolwiek podrażnień okolic oczu sprawi, że będziesz wyglądać mniej korzystnie. Przy utrwalaniu makijażu albo odświeżaniu go specjalną mgiełką zamykaj oczy, aby nie przedostały się do nich cząsteczki aerozolu (to samo dotyczy lakierów do włosów). Zarówno przed wykonaniem makijażu, jak i po jego zmyciu, zwracaj uwagę na dobór kremu. Używaj specjalnych preparatów na powieki – zwykłe kremy mogą podrażnić te okolice (dotyczy to zwłaszcza kosmetyków do opalania).

Pamiętaj też, żeby regularnie wymieniać kosmetyki do makijażu i czyścić pędzle. Najlepiej byłoby wymieniać tusz do rzęs co miesiąc, a konturówkę i cienie co trzy miesiące – kwartał to absolutne maksimum! Nie pożyczaj nikomu swoich kosmetyków i akcesoriów do makijażu. Zrezygnuj też z makijażu, gdy oczy są podrażnione. Utrzymujące się swędzenie, opuchlizna powiek czy jakiekolwiek objawy alergiczne to sygnały, że należy się skontaktować z lekarzem okulistą.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: