Założenie soczewek kontaktowych to zwykle decyzja poprzedzona rozważaniem argumentów za i przeciw. Czy warto zmieniać przyzwyczajenia, poświęcać czas i pieniądze na wizytę u okulisty i zakup szkieł? Przedstawiamy 11 powodów, które przekonają Cię, że odpowiedź brzmi „TAK!” 

1. Będziesz lepiej widzieć

To chyba najważniejszy argument. Soczewki korygują wady wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Zapewniają przy tym – w przeciwieństwie do okularów – nieograniczone pole widzenia. Nie powodują problemów z widzeniem bocznym i nie zniekształcają obrazu. Polepszają też jakość widzenia tak, że można np. dokładnie ocenić rozmiar przedmiotów.

2. Poczujesz się bezpiecznie

Choć czasem wkładaniu ciała obcego do oka towarzyszą obawy, to warto pamiętać, że soczewki są bezpieczne! Jeśli zostaną dobrane przez okulistę, po wcześniejszym wywiadzie lekarskim, nie ma powodu, by obawiać się infekcji albo alergii – ryzyko ich wystąpienia jest minimalne. Drugim warunkiem zdrowia jest zachowanie higieny (więcej na temat w artykule Jak dbać o soczewki?). Na szczęście poranne i wieczorne czynności zajmują mało czasu i szybko stają się rutyną.

3. Docenisz wygodę

Szkła wymagają kilkuminutowych zabiegów higienicznych jedynie rano i wieczorem. Przez resztę dnia o soczewkach można po prostu zapomnieć. Nie przemieszczają się na oku, nie wypadają – to może zdarzyć się jedynie sporadycznie. W żaden sposób nie ograniczają też ruchów, można w nich skakać, tańczyć, uprawiać dowolny sport…

4. Ruch będzie Ci sprawiać radość

Martwisz się, że wada wzroku uniemożliwia Ci uprawianie sportów? Soczewki kontaktowe sprawdzą się w przypadku każdej dyscypliny. Nie ma obaw, że wypadną, nawet w przypadku gwałtownych ruchów, np. podczas biegania czy gry w tenisa. Lepiej niż okulary pozwalają ocenić wielkość i odległość celu. Umożliwiają noszenie gogli i okularów pływackich. Są także jedynym rozwiązaniem dla wielbicieli sportów ekstremalnych, których uprawianie w okularach zagrażałoby zdrowiu.

5. Będziesz wyglądać naturalnie

Tęsknisz za swoim wyglądem bez okularów? A może po prostu nie wyobrażasz sobie założenia ich na nos? Dzięki soczewkom kontaktowym możesz już nie myśleć o tych problemach. Naturalny wygląd jest szczególnie ważny dla dzieci i nastolatków, które niekoniecznie chcą zdradzać przed rówieśnikami, że mają wadę wzroku. Wiele osób nosząc soczewki kontaktowe czuje większą pewność siebie.

6. Wreszcie zrobisz perfekcyjny makijaż

Wykonanie makijażu, gdy nosi się okulary, to nie lada sztuka. Trudno jest przede wszystkim pomalować oczy. Poza tym sposób doboru makijażu różni się w zależności od wady wzroku – szkła minusowe pomniejszają oko, szkła plusowe je powiększają. Tymczasem soczewki pozwalają na dowolny wybór odcieni i natężenia barw. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej kolejności: założenie soczewek, wykonanie makijażu, zdjęcie soczewek, zmycie makijażu, oraz o stosowaniu wodoodpornych kosmetyków dobrej jakości.

7. Zaimponujesz stylem

Okulary przeciwsłoneczne nie wychodzą z mody. Poza tym, co najważniejsze, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Soczewki kontaktowe nie są najmniejszą przeszkodą, by je nosić – pozwalają więc dodać szyku latem w mieście albo na plaży.

8. Pogoda przestanie być problemem

Na plaży albo w deszczu – soczewki sprawdzą się wszędzie. Zawsze zapewnią wyraźne widzenie, bo nie zamokną ani nie zaparują przy wchodzeniu do ciepłego pomieszczenia.

9. Chcesz mieć oczy niebieskie czy piwne?

Kto choć raz w życiu nie marzył o zmianie koloru oczu? Soczewki kontaktowe dają taką możliwość. Kolorowe szkła można dowolnie zmieniać (oczywiście po konsultacji z okulistą i przy zachowaniu zasad higieny, tak jak w przypadku zwykłych soczewek). Dostępne są również „zerówki” dla tych, którzy chcą odświeżyć swój image, a nie mają wady wzroku.

10. Coś dla nocnych marków

Nagłe przebudzenie w nocy albo chęć poczytania zamiast liczenia baranów przed zaśnięciem? W takich sytuacjach dobrze jest widzieć wyraźnie już od pierwszych chwil po otworzeniu oczu. Tu sprawdzą się specjalne rodzaje soczewek do noszenia w dzień i w nocy. Jeśli często się budzisz, np. podczas opieki nad małym dzieckiem, warto rozważyć ich stosowanie.

11. Roztargnienie? Nie szkodzi

Czy jest ktoś, komu udało się nigdy nie zapomnieć okularów? Niektórym zdarzyło się nawet na nich usiąść… A jak często słyszy się o takich problemach w przypadku szkieł kontaktowych? Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, być może ten argument go przekona – soczewki to nieodłączny i sprawdzony towarzysz, który każdego dnia pozwala pogodnie patrzeć na świat.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.