„Jesteś tym, co jesz” mówi jedno ze znanych powiedzeń. Czasem, przytłoczeni codziennymi obowiązkami, zapominamy o zdrowym odżywianiu, przez co cierpi cały nasz organizm, z narządem wzroku na czele. Co robić, jeśli chcemy długo cieszyć się dobrym wzrokiem i nie wydawać fortuny na leki? Najlepiej zadbać o zdrową dietę, bogatą w składniki, które zapewnią prawidłowe widzenie na długie lata.

Dieta bogata w witaminy

Jakie produkty wprowadzić do swojego menu, aby zachować młody wzrok na dłużej? Przede wszystkim te, które zawierają antyoksydanty. Najpopularniejszymi z nich są witaminy C, E i A, które nie tylko działają przeciwstarzeniowo, ale również chronią oczy przed promieniowaniem UV. Dieta bogata w witaminę C może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na zaćmę. Witaminę tę znajdziemy w owocach cytrusowych, czerwonej papryce, natce pietruszki, jabłkach, brokułach czy w surowych warzywach. Witamina E, nazywana także witaminą młodości, spowalnia procesy starzenia się organizmu. Jest szczególnie wartościowa dla oczu, z uwagi na to, że może zwolnić postępowanie zwyrodnienia plamki, prowadzące do utraty wzroku. Znajduje się ona m.in. w orzechach, mleku, jajach i zielonych warzywach. Jeśli chodzi o witaminę A, to właśnie ona, w dużym stopniu, odpowiada za kondycję wzroku. Jej niedobór może prowadzić do problemów z widzeniem o zmierzchu i pojawienia się „kurzej ślepoty”. Witamina A to także skuteczna broń w walce z zespołem suchego oka. Znajdziemy ją w wątróbce, marchwi, szpinaku, maśle, tłustych rybach i w większości owoców. Należy pamiętać, że witaminy A i E są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, dlatego powinniśmy przyjmować je w towarzystwie np. oliwy z oliwek, aby zapewnić ich odpowiednie wchłanianie. Wymieniając witaminy, mające zbawienny wpływ na nasze oczy nie można nie wspomnieć o tych z grupy B. Witaminy te znacząco poprawiają kondycję wzroku, a znajdują się w kaszy, mięsie, jajach, zielonych warzywach i orzechach.

Moc minerałów

W menu dla zdrowych oczu nie może zabraknąć takich składników, jak: cynk, selen czy miedź. Niedobór cynku wpływa na pogorszenie wzroku, może prowadzić nawet do krótkowzroczności. Selen jest z kolei niezwykle pomocny w leczeniu zaćmy, a miedź to silny przeciwutleniacz, który sprawia, że naczynia krwionośne są trwalsze. Aby dostarczyć organizmowi tych drogocennych minerałów, należy wzbogacić swoją dietę w drób, pestki dyni, ryby, owoce, morza, orzechy i zielone warzywa.

Zbawienna luteina

Luteina wydaje się być panaceum na większość problemów ze wzrokiem. Działa jak filtr, który chroni oczy przed promieniami słonecznymi oraz przed promieniowaniem komputera czy telewizora. Ponadto, zapobiega zwyrodnieniu plamki, zachorowaniu na zaćmę i pozwala dłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem dłużej. W luteinę bogate są owoce i warzywa, szczególnie jagody i borówka amerykańska. W zdrowej diecie należy także pamiętać o nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3, które skutecznie zapobiegają chorobom siatkówki. Dietę najlepiej ustalić ze specjalistą od żywienia lub posłużyć się jedną z opracowanych diet – więcej o nich przeczytasz tutaj. Gdy nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zadbać o zdrowy jadłospis, możesz wspomóc się różnego rodzaju suplementami diety. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one prawidłowego odżywiania. Nie zwlekaj i zacznij dbać o wzrok już teraz.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: