Często, decydując się na soczewki, mamy mnóstwo wątpliwości odnośnie ich użytkowania. Bywa, że do końca nie wiemy kiedy noszenie szkieł kontaktowych jest bezpieczne, a kiedy powinniśmy chwilowo z nich zrezygnować. Jeśli wciąż nie jesteś pewien tego, kiedy i jak należy nosić soczewki, specjalnie dla Ciebie, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jaką wadę korygują soczewki?

Szkła kontaktowe korygują dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopie. Możemy znaleźć soczewki korygujące wadę wzroku do +/- 12 dioptrii, a w przypadku soczewek do noszenia ciągłego, nawet +/- 30 dioptrii.

Ile godzin dziennie można nosić soczewki?

Jest to sprawa indywidualna i zależy od tego, jak na szkła kontaktowe reagują nasze oczy. Soczewki w trybie dziennym zaleca się nosić od 6 do 14 godzin na dobę. Jeśli stosujemy soczewki ciągłe, możemy ich nie zdejmować przez dłuższy okres czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy mogę spać w soczewkach?

Są dwa rodzaje szkieł kontaktowych – do noszenia dziennego i do noszenia ciągłego. Soczewki do noszenia dziennego należy ściągnąć przed snem, gdyż inaczej spanie w nich może skutkować podrażnieniem oka, problemami ze ściągnięciem szkieł, a nawet stanem zapalnym rogówki, mogącym doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku.

Czy soczewka może dostać się za oko?

Nie. Soczewka może przesunąć się co najwyżej pod górną powiekę i można ją stamtąd wyciągnąć bez najmniejszego problemu.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Nie ma przeciwskazań do noszenia szkieł kontaktowych przez dzieci, jednakże decydując się na soczewki dla malca, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim nie jego wiek, lecz postawę i dojrzałość. Jeżeli nasze dziecko jest aktywne, a okulary przeszkadzają mu w zabawie czy uprawianiu sportów, również warto rozważyć zakup soczewek.

Czy mogę się malować jeśli noszę szkła kontaktowe?

Oczywiście, że tak. Makijaż należy jednak nakładać już po założeniu szkieł kontaktowych, a zmywać po ich ściągnięciu. Jeśli masz wrażliwe oczy, możesz sięgnąć po kosmetyki przebadane okulistycznie i przeznaczone dla osób noszących szkła kontaktowe.

Czy mogę pływać w soczewkach?

Jak najbardziej. Jeśli wybierasz się nad wodę, najlepiej sięgnij po soczewki jednodniowe, dzięki czemu, świeża soczewka zapewni Ci ochronę przed podrażnieniem oka, spowodowanym przez chlor i zabezpieczy przed dostaniem się do niego drobnoustrojów.

Czy mogę sam kupić soczewki jeśli znam swoją wadę wzroku?

Jeśli chcesz kupić soczewki po raz pierwszy, udaj się na badanie do lekarza. Jest to absolutnie koniecznie, gdyż specjalista zrobi Ci kompleksowe badanie pod względem noszenia soczewek oraz poinformuje Cię, w przypadku istnienia ewentualnych przeciwskazań.

Czy mogę nosić szkła w czasie alergii?

Jeśli cierpisz na alergię nie musisz całkowicie rezygnować z noszenia soczewek. W przypadku alergii, należy używać soczewek jednodniowych. Zakładanie za każdym razem świeżej soczewki, zmniejsza ryzyko skumulowania się w oku alergenów i innych czynników drażniących. Jeżeli alergia jest bardzo silna, lub masz zapalenie spojówek, zrób sobie chwilową przerwę w noszeniu szkieł.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: