Rozmyty obraz, niewyraźne linie przed oczami – to objawy astygmatyzmu. Ta wada wzroku utrudnia codzienne życie, ale na szczęście może być z powodzeniem korygowana. Co ciekawe, niewielki astygmatyzm dotyka każdego z nas!

Astygmatyzm – inaczej nazywany niezbornością – jest jedną z trzech najczęstszych wad wzroku, ma go ok. jedna trzecia populacji. Zazwyczaj powoduje go nieregularny kształt rogówki. Jest ona silnie skupiającą soczewką, która w modelowej sytuacji powinna być równomiernie wypukłą kulą. Nieprawidłowo zbudowana rogówka bardziej jednak przypomina piłkę do rugby. W jednej osi jest bardziej wypukła i tam właśnie ma większą moc optyczną. Promienie światła nie skupiają się wtedy w jednym punkcie, ale są ogniskowane w wielu miejscach. W niewielkiej liczbie przypadków za astygmatyzm odpowiada nieprawidłowy kształt soczewki (z reguły jest to wada wrodzona, niekiedy jednak okazuje się wynikiem zaćmy).

Astygmatyzm – objawy

Ta wada wzroku sprawia, że przedmioty widzimy niewyraźnie, niezależnie od tego, czy znajdują się w bliższej czy dalszej odległości. Inne objawy, które mogą wskazywać na astygmatyzm, to: czołowe bóle głowy, mrużenie oczu, przekrzywianie głowy, częste mruganie, niewyraźne widzenie linii pionowych i poziomych oraz konturów, a także trudności z określaniem przestrzeni. Niewielki astygmatyzm często towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Każda z tych sytuacji powinna skłonić nas do wizyty u okulisty i zdiagnozowania wady.

Podczas normalnego badania okulistycznego przy podejrzeniu astygmatyzmu wykorzystuje się autorefraktometr wyposażony w keratograf. Jeżeli potrzebne są dokładniejsze badania, np. przy kwalifikacji na zabieg laserowej korekty wady wzroku, lekarz sięgnie po metodę zwaną wideokeratografią komputerową. Każde z tych badań jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, ma na celu m.in. sporządzenie mapy rogówki.

A astygmatyzm korygować należy, bo może być przyczyną wielu niedogodności w życiu codziennym. Szczególnie uciążliwy – a czasem wręcz niebezpieczny – jest w takich sytuacjach jak praca przy komputerze, czytanie lub jazda samochodem. Na szczęście mamy do wyboru kilka metod korekcji. Po pierwsze, są to okulary ze szkłami cylindrycznymi. Po drugie, soczewki toryczne miękkie (lub twarde w przypadku dużej wady wzroku lub znacznego zniekształcenia rogówki). Wreszcie, można się zdecydować na laserową korekcję wzroku metodą LASIK, podczas której modelowana jest rogówka, a tym samym – likwidowane źródło problemu.

To jednak dotyczy osób, które mają sporą wadę. Niewielki astygmatyzm (do 1 dioptrii) wymaga tylko noszenia okularów lub soczewek podczas pracy, czytania lub prowadzenia auta. Warto też wiedzieć, że ta wada wzroku dotyczy każdego z nas! Tzw. astygmatyzm fizjologiczny jest normalnym zjawiskiem i powstaje w wyniku silniejszego załamania się rogówki w pionie niż w poziomie.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: