Zdarza Ci się mieć problemy z rozpoznaniem znajomych z dużej odległości? Nie zawsze jesteś w stanie dojrzeć numer nadjeżdżającego autobusu lub tramwaju? Mrużysz oczy od słońca? Niedługo te i inne problemy związane ze wzrokiem mogą być tylko wspomnieniem. Wszystko dzięki nowemu wynalazkowi jakim są soczewki bioniczne.

Soczewki te zaprojektował, wynalazł i opatentował doktor Garth Webb. Z zawodu jest on optykiem pracującym w Kolumbii Brytyjskiej. Już jako dziecko marzył o rozwiązaniu problemów ze wzrokiem – nie tylko swoich, ale i całej ludzkości. Nad swoim pomysłem doktor Webb pracował osiem lat. Opatentowane soczewki nazwano Ocumenic Bionic Lens.

Według zapewnień Webba dzięki jego soczewkom każda osoba, niezależnie od wieku czy stopnia zaawansowania wady, będzie mogła cieszyć się perfekcyjnym wzrokiem. Osoba z założonymi bionicznym soczewkami nie będzie musiała pamiętać o zakładaniu lub noszeniu ze sobą dodatkowych okularów do prowadzenia samochodu lub czytania. Soczewki są tak zaprojektowane, aby były uniwersalne i zapewniały perfekcyjne widzenie w każdych warunkach.

Soczewki wkładane są podczas krótkiej, ośmiominutowej operacji. Przed umieszczeniem w oku soczewka jest lekko zwinięta. Już po 10 sekundach od jej włożenia rozwija się i dopasowuje do kształtu gałki ocznej. Dzięki temu już w kilka chwil po operacji pacjenci mogą cieszyć się doskonałym wzrokiem. Dodatkowo założone soczewki zapobiegają wystąpieniu zaćmy.

Doktor Webb zaleca również prewencyjne założenie jego soczewek każdemu, kto skończył 25 lat. W tym wieku oko jest w pełni wykształcone, co zapewni prawidłowe działanie produktu i trzykrotnie lepszy wzrok niż dotychczas. Według prognoz soczewki będą dostępne w sprzedaży w ciągu dwóch lat.

Projekt nowych soczewek został doceniony również przez osoby związane z branżą optyczną. Wielu fachowców twierdzi, że rozwiąże to problemy z operacjami laserowymi i uwolni ludzkość od problemów z widzeniem.

Doktor Webb uważa, że dobry wzrok to prawo każdego człowieka. Ciężko się z tym nie zgodzić. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów poznania. Aktualne tempo i styl życia są bardzo wymagające dla naszych oczu. Pozytywne wyniki badań dają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każdy będzie mógł pochwalić się sokolim wzrokiem i zapomnieć o niedogodnościach związanych ze zbyt ostrym światłem, rozmazanym obrazem, krótko- lub dalekowzrocznością czy słabym widzeniem po zmroku.


Od redakcji:

Artykuł prezentuje rzetelne informacje o tematyce związanej z ochroną narządu oraz korekcji wad wzroku, opracowane przez wykwalifikowaną kadrę zespołu Zdrowym okiem. Nie zastąpi on jednak fachowej porady u specjalisty – okulisty lub optometrysty.


Bibliografia: